Ropa najdroższa od pięciu tygodni

opublikowano: 01-07-2019, 06:37

Cena ropy rośnie z powodu spodziewanego przedłużenia przez OPEC+ porozumienia o zmniejszeniu podaży surowca, a także uzgodnienia przez USA i Chiny wznowienia negocjacji handlowych.

Ropa WTI z sierpniowych kontraktów drożeje o 2,4 proc. do 59,86 USD. Ropa Brent z kontraktów wrześniowych drożeje o 2,5 proc. do 66,36 USD. 

Prezydent Rosji, Władimir Putin, uzgodnił z saudyjskim księciem Mohammedem Ibn Salmanem przedłużenie o 6 do 9 miesięcy redukcji podaży ropy. Z nieoficjalnych sygnałów wynika, że członkowie OPEC poprą to porozumienie podczas spotkania w Wiedniu w tym tygodniu.

Ropa zdrożała w czerwcu o ok. 10 proc., najmocniej od stycznia. Powodem były obawy zakłóceń dostaw surowca z Bliskiego Wschodu

Kurs ropy rośnie także z powodu rosnącej nadziei na uniknięcie dalszego osłabienia globalnej koniunktury z powodu wojny handlowej USA z Chinami. Niektórzy eksperci uważają jednak, że uzgodnienia prezydentów USA i Chin podczas szczytu G20 w japońskiej Osace to minimum tego, co można było osiągnąć.

- Nie spodziewam się zawarcia umowy w najbliższym czasie – powiedziała Vandana Hari, założycielka Vanda Insights z Singapuru.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy