Ropa pociągnie rynek w dół

W czerwcu czerwoną latarnią rynków towarowych będzie ropa, w cenie mają być natomiast surowce rolne, przewidują eksperci

Po stabilizacji na rynkach surowcowych w maju, w kolejnym miesiącu koniunktura znów się pogorszy, przewidują eksperci. Przyczyną będzie brak ożywienia w chińskim przemyśle, ale przede wszystkim ostatnie zwyżki kursu dolara. W dwa tygodnie indeks, odzwierciedlający notowania amerykańskiej waluty względem walut partnerów handlowych USA, wzrósł o 3,5 proc. W tym samym czasie surowcowy indeks Bloomberga zanurkował o 5,1 proc., wymazując większą część fali zwyżek, która wypchnęła go na tegoroczny szczyt. W czerwcu tracić na wartości będzie przede wszystkim ropa, przewidują analitycy, którzy wzięli udział w ankiecie „PB”.

Surowiec wyznacza rynkowikierunek, a w czwartek notowania odmiany brent znajdowały się najniżej od ponad miesiąca. Inwestorzy spodziewają się, że na zaplanowanym na 5 czerwca szczycie kartelu OPEC znów nie zapadnie decyzja o cięciu wydobycia. Tymczasem mimo przeceny o 43 proc. w ciągu 12 miesięcy, amerykańska produkcja surowca utrzymuje się w pobliżu rekordu, stale rosną dostawy z Iraku, a zniesienie sankcji nałożonych na Iran może przyczynićsię do wzrostu produkcji także w tym kraju. Szanse na umocnienie zachowują natomiast surowce rolne, wskazują eksperci. Krzysztof Koza z Admiral Markets oraz Piotr Jelonek z Raiffeisen Polbanku spodziewają się zwyżek notowań kawy, Paweł Kordala z XTB stawia na pszenicę, a Bartosz Sawicki z TMS Brokers — na sok pomarańczowy.

— Lepiej radzić będą sobie te surowce, których rynek zagrożony będzie wystąpieniem szoku podażowego. Ponadprzeciętnych stóp zwrotu można zatem szukać przede wszystkich wśród tzw. surowców miękkich — komentuje drugi w rankingu Bartosz Sawicki. Za sprawą relatywnej stabilizacji notowań większości surowców w maju w zestawieniu nie doszło do większych zmian. Wszyscy specjaliści zachowali swoje miejsca, a rankingu wciąż przewodzi Ashraf Laidi, główny strateg City Index.

Andrzej Kiedrowicz, Tomasz Brach
Easy Forex

Ruda żelaza

Ruda żelaza powinna zyskiwać na wartości dzięki malejącym w portach zapasom importowanego przez Chiny surowca. Zapasy kurczą się po niższym od oczekiwań eksporcie w kwietniu ze strony największych producentów, czyli Brazylii i Australii. Do tego rynek jest silnie wyprzedany po osiągnięciu przez ceny rudy 10-letniego minimum w kwietniu.

Cukier (Sugar #11)

Produkcja przewyższy popyt piąty sezon z rzędu. Brazylijscy farmerzy spodziewają się wyższych plonów ze względu na deszczowy sezon, a real tracący na wartości do dolara znacznie zmniejsza koszty plantatorów i powiększa zyski eksporterów. To wszystko sprzyja dalszemu spadkowi cen cukru, które są najniżej od sześciu lat.

Paweł Kordala, XTB

Pszenica

Prognozy zbiorów dla wielu surowców rolnych pogorszyły się w tym roku w efekcie spadku ilości obsianych areałów oraz mniejszych dochodów rolników, więc ceny pszenicy czy też kukurydzy mogą mocniej odbić.

Ropa Brent

Oczekujemy, że OPEC utrzyma obecny oficjalny poziom wydobycia na spotkaniu w Wiedniu 5 czerwca, a to de facto może oznaczać, iż kraje kartelu będą nadal zwiększać wydobycie tak, jak w ostatnich miesiącach, co powinno ciążyć cenom surowca.

Ashraf Laidi, City Index

Srebro

Mimo że cena srebra nie zdołała utrzymać się powyżej 200-dniowej średniej ruchomej, to będzie nadal nieznacznie rosnąć, wspierana przez średnią 50- i 100-dniową. Oczekuje się, że ostatnie odbicie kursu USD będzie słabnąć, pozwalając srebru ponownie osiągnąć poziom 18,20 USD za uncję.

Miedź

Spodziewamy się, że miedź zacznie czerwiec od spadków, pogłębiając majowe straty i obniżając notowania do poziomu 5938 USD/t. Następnie możemy spodziewać się lekkiego odbicia do 6000 USD/t w związku z działaniami stymulacyjnymi Chin i zmniejszeniem poziomu zapasów.

Krzysztof Koza, Admiral Markets

Kawa robusta, Londyn

Od początku roku obserwujemy spadki na rynku kawy. W maju spadki kursu robusty zostały zatrzymane na wsparciu wyznaczonym jako projekcja linii łączącej dołki z lat 2010 i 2013. To wsparcie może okazać się kluczowe dla obrony przed dalszym spadkiem, a cena robusty ma szanse na powrót w okolice minimum z lutego 2015.

Kukurydza, USA

Końcówka poprzedniego miesiąca należała do strony podażowej, która to po przebiciu wsparcia kreślonego na przełomie kwietnia i maja silniej zaatakowała. W czerwcu prognozuję utrzymanie tendencji spadkowej i ruch w kierunku minimów z 2014. Ten scenariusz wspierany jest również przez oscylatory.

Bartosz Sawicki, DM TMS Brokers

Sok pomarańczowy (kontrakt lipcowy (JON5)

Podaż z roku na rok jest niższa – produkcja na Florydzie będzie najniższa od połowy lat 60. Mimo to ceny są niskie ze względu na słabość popytu. Bliskość istotnej strefy wsparcia daje jednak szanse na znaczne wzrostowe odbicie.

Rzepak ozimy - kontrakt sierpniowy (IJQ5)

Mimo rekordowych zbiorów ubiegłego lata zapasy na koniec sezonu są niższe od oczekiwań. Powód to silny popyt ze strony branż spożywczej i paliwowej. Wyższe ceny przed żniwami zazwyczaj przynoszącymi spadki surowca stwarzają dobrą okazję do zajmowania krótkich pozycji.

Piotr Jelonek, Tomasz Regulski, Raiffeisen Polbank

Kawa robusta

Pogoda w Wietnamie, który jest największym producentem tego gatunku, była w ostatnim czasie niesprzyjająca, co przy niższym eksporcie z tego kraju i rosnącym prawdopodobieństwie anomalii pogodowych (El Nino) powinno sprzyjać notowaniom Robusty.

Ropa brent

Jedynym czynnikiem, który wspiera notowania i utrzymuje cenę na wyższym poziomie, jest napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie. Konflikt w Jemenie powoli schodzi na dalszy plan, a w średnim terminie ciążyć notowaniom powinno widmo powrotu Iranu na rynek oraz spekulacje na temat zniesienia zakazu eksportu ropy z USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy