Ropa WTI podrożała o niemal 15 proc.

opublikowano: 16-09-2019, 21:15

Kontrakty terminowe na ropę naftową amerykańskiej odmiany WTI mocno drożały podczas poniedziałkowych notowań, by ostatecznie zakończyć dzień na nowojorskiej giełdzie surowcowej NYMEX na najwyższym poziomie od 21 marca bieżącego roku.

Na zamknięciu sesji październikowe futures drożały o 14,7 proc. (8,05 USD) wspinając się do 62,90 USD za baryłkę. Tak spektakularny wzrost notowań ropy był następstwem weekendowego ataku na saudyjską rafinerii, który obniża dzienna produkcję surowca w Arabii Saudyjskiej o ponad połowę. 

Zobacz więcej

Ropa naftowa

Bloomberg

Pojawiły się już pierwsze spekulacje, że ropa w niesprzyjających warunkach może podrożeć nawet do 100 USD za baryłkę. Żeby jednak taki scenariusz został zrealizowany, musiałoby dojść do wojny między Arabią Saudyjską a Iranem. Według specjalistów z Infracap MLP, bardziej realne wydaję się ukształtowanie notowań ropy w przedziale 55-65 USD/b wobec poprzednich widełek 50-60 USD/b, co odzwierciedlałoby około 5-cio dolarową premię za ryzyko.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy