Ropa z cystern popłynie rurami

Paweł Janas
opublikowano: 28-11-2008, 00:00

Orlen tnie koszty. Także w logistyce. Tu duże rezultaty ma przynieść zwiększenie przesyłu paliw rurociągami kosztem transportu kołowego.

Orlen tnie koszty. Także w logistyce. Tu duże rezultaty ma przynieść zwiększenie przesyłu paliw rurociągami kosztem transportu kołowego.

Logistyka to mało spektakularny, ale kluczowy element sukcesu w biznesie naftowym. Daje ponadto spore szanse oszczędzania, a o tym dużo mówi się w najnowszej strategii PKN Orlen na lata 2009-13. Szczególnie duży potencjał spółka widzi w rozbudowie infrastruktury rurociągów paliw.

— Inwestycje w rurociągi zwracają się co najmniej po 15 latach, ale w kosztach operacyjnych przejście z transportu kołowego na rurociągowy widoczne jest od razu. Jest on kilka razy tańszy od przewożenia paliw koleją — mówi Tomasz Grzela, dyrektor wykonawczy ds. logistyki w Orlenie.

Orlen wraca do starej jak świat koncepcji przedłużenia rurociągu z Boronowa pod Częstochową do rafinerii w Trzebini. Odcinek ma mieć 109 km długości.

— Mamy już wszystko dogadane z Przedsiębiorstwem Eksploatacji Rurociągów Naftowych Przyjaźń (PERN). Do końca roku powinniśmy podpisać list intencyjny w sprawie inwestycji. W I kw. 2009 r. będziemy mieli szczegółowy harmonogram. Wiosną ruszy budowa, która potrwa trzy lata — twierdzi Tomasz Grzela.

Udział PERN w tym przedsięwzięciu jest niezbędny. To ta firma będzie inwestorem, choćby z tego względu, że istniejący odcinek rurociągu z Płocka do Boronowa należy do niej. By inwestycja miała sens, Orlen musiał zadeklarować, że co roku będzie przesyłał nowym rurociągiem ponad 1 mln ton paliw.

To nie jedyna nowa rura, którą chce mieć Orlen. Wcześniej, bo już za rok, ma zostać oddany do użytku odcinek rurociągu z Ostrowa Wielkopolskiego do Wrocławia. Tu Orlen sam jest inwestorem, bowiem już istniejący rurociąg z Płocka do bazy w Ostrowie Wielkopolskim jest jego własnością. O kosztach inwestycji dyrektor Grzela nie chce rozmawiać.

I na koniec zagranica. Na Litwie Orlen chce od dawna budować rurociąg z rafinerii w Możejkach do Kłajpedy. By tak się stało, musi odkupić nadmorski terminal w Kłajpedzie. Rozmowy w tej sprawie z rządem Litwy rozpoczną się, zdaniem Jacka Krawca, prezesa PKN Orlen, w grudniu.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Polecane