Ropa znów powyżej 96 USD, zmierza do 100 USD

PAP
opublikowano: 10-11-2007, 09:16

Ceny ropy na największym na świecie rynku amerykańskim wzrosły w piątek o prawie 1 procent, przekraczając ponownie 96 USD za baryłkę, w związku m.in. z obawami o zbyt małą jej podaż w sezonie zimowym.

Dalsze przyczyny ponownego wzrostu cen ropy, to spadek kursu dolara USA, w którym wyrażane są one na całym świecie oraz informacje o tysiącach otwartych opcji na zakup ropy po 100 USD za baryłkę, co może już w przyszłym tygodniu dźwignąć ceny powyżej tej trzycyfrowej granicy.

W ciągu dnia w piątek wskaźnikowa dla rynku amerykańskiego cena krajowej ropy w kontraktach na grudzień doszła na New York Mercantile Exchange do 96,68 USD za baryłkę, by zamknąć się na poziomie 96,32 USD za baryłkę, wyższym o 86 centów niż w czwartek.

Wcześniej w Londynie na giełdzie ICE Futures wskaźnikowa dla rynku europejskiego cena ropy Brent z Morza Północnego zamknęła się w piątek na poziomie 93,18 USD za baryłkę, wyższym o 39 centów niż w czwartek i zarazem niższym tylko o dwa dolary od londyńskiego rekordu wszech czasów 95,19, ustanowionego w tym tygodniu.

W środę ceny ropy na nowojorskiej giełdzie NYMEX pobiły w ciągu dnia jeszcze jeden z długiej serii rekordów wszech czasów osiągając bezprecedensowy poziom 98,62 dolara za baryłkę, w związku z informacjami o malejących zapasach w głównych krajach konsumenckich u progu zimowego sezonu grzewczego na gęsto zaludnionej półkuli północnej.

W czwartek ceny ropy spadły dzięki wypowiedziom Bena Bernanke, szefa Rezerwy Federalnej (Fed), czyli banku centralnego USA, który zapowiedział znaczne osłabienie tempa wzrostu gospodarczego w USA, wymieniając kryzys na rynku nieruchomości oraz drogą ropę wśród przyczyn takiego stanu rzeczy.

W przyszły wtorek wygasają na giełdzie NYMEX kontrakty na dostawę ropy w grudniu i rozpoczyna się handel kontraktami na styczeń jako najbliższymi. Eksperci przewidują, że zmiana ta wydźwignie ceny powyżej granicy 100 dolarów, choć przy otwartych aż 42 tysiącach kontraktach opcyjnych w N. Jorku na zakup ropy po 100 dolarów za baryłkę może to nastąpić nawet jeszcze wcześniej.

Analitycy toczą spór, jaka będzie cena w dalszej przyszłości - część twierdzi, że po przejściu granicy 100 dolarów pozostaną one na trwale na poziomie trzycyfrowym, jednak duża grupa ekspertów uważa, że poziom taki jest zbyt wysoki, nie odpowiada fundamentom gospodarczym i nie utrzyma się na stałe. (PAP)

 

 

 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane