Czytasz dzięki

Ropa znów tonie

opublikowano: 12-03-2020, 08:08

Notowania ropy ponownie znalazły się pod powierzchnią czemu towarzysza również mocne spadki na giełdach. Przecenę czarnego złota napędzają informacje o zakazie wjazdu do USA podróżnych z Europy i ogłoszenie przez WHO epidemii koronawirusa jako globalnej pandemii.

W czwartek rano baryłka ropy Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest przeceniana o 4,05 proc. schodząc do 34,35 USD za baryłkę.

Ropa naftowa
Zobacz więcej

Ropa naftowa fot. Bloomberg

Natomiast amerykańska odmiana West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 31,61 USD, po zniżce ceny o 4,06 proc.

Nieco wcześniej surowiec zniżkował o ponad 5,3 proc. Dzień wcześniej obie odmiany potaniały o około 4 proc.

Obecnie kurs surowca kształtuje się na poziomie o około 50 proc. poniżej szczytu ze stycznia.

Nerwowość na rynku ropy potęgowana jest przez zapowiedzi kolejnych krajów o planowanym wzroście wydobycia. Po Arabii Saudyjskiej taką deklarację złożyły też Zjednoczone Emiraty Arabskie.  To kolejna eskalacja wojny cenowej jaką przedstawiciele kartelu OPEC prowadza z Rosją, która nie zgodziła się na głębsze cięcia w produkcji ropy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy