Rosati: dane przemawiają za obniżką stóp

Marek Druś
opublikowano: 19-04-2002, 18:07

Ostatnie dane makroekonomiczne wskazują, że ‘jest przestrzeń’ do obniżki stóp procentowych, powiedział w rozmowie z PAP Dariusz Rosati, członek Rady Polityki Pieniężnej.

- Ostatnie dane o inflacji i produkcji przemysłowej wskazują, że jest pewna przestrzeń do obniżki stóp i prawdopodobnie, jeżeli nic złego się nie stanie, być może jakieś decyzje zostaną podjęte - powiedział PAP Rosati.

Jego zdaniem, trzeba jednak zachować ostrożność, głównie za sprawą niejasnej sytuacji dotyczącej wielkości depozytów oraz sprzedaży detalicznej.

W tym tygodniu GUS poinformował, że inflacja spadła w marcu do 3,3 proc., a produkcja przemysłowa o 3,2 proc. w ujęciu rocznym.

- Uważam, że jeżeli jest miejsce na dalsze obniżki stóp, to te obniżki muszą być bardzo ostrożne. Ja nie widzę zagrożeń inflacyjnych na ten rok, ale jeśli chodzi o przyszły rok, to jeszcze nie możemy spać spokojnie. A te decyzje obecne będą miały większe znaczenie dla przyszłego roku - powiedział Rosati.

Według Rosatiego, w drugiej połowie 2002 roku w gospodarce dojdzie do ożywienia i przyspieszenia wzrostu gospodarczego. Pociągnie to jednak za sobą wzrost inflacji, importu oraz pogorszenie bilansu na rachunku obrotów bieżących. Rosati twierdzi jednak, że sytuacja powinna być pod kontrolą.

MD, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rosati: dane przemawiają za obniżką stóp