Rosja: cena kapusty wzrosła trzykrotnie

opublikowano: 27-04-2015, 07:37

Ważna w rosyjskiej kuchni kapusta jest obecnie trzykrotnie droższa niż pół roku temu. Ceny innych warzyw także mocno poszły w górę.

Kapusta jest jednym z najpopularniejszych w Rosji warzyw. Przednówek, spadek wartości rubla i embargo na import żywności z Europy i USA spowodowały, że cena kapusty wynosi obecnie w większości sklepów ok. 40 rubli za kilogram. Urząd statystyczny poinformował, że cena kapusty jest o 166 proc. wyższa niż na początku października. W niektórych sklepach jej cena wzrosła znacznie mocniej. Na przykład w sieci Piatioroczka kapusta zdrożała o 402 proc. przez ostatnie pół roku. W sieciach Pieriekrjostok i Siedmoj Kontinent ceny tego warzywa wzrosły odpowiednio o 260 i 319 proc.

Rosja produkuje tylko 75 proc. kapusty, która jest spożywana w kraju. Resztę sprowadzała, przede wszystkim z Polski. Do kryzysu ukraińskiego Rosja była największym importerem kapusty z Unii Europejskiej. W 2013 roku do Rosji trafiło 74 proc. eksportu kapusty z Unii. Władze Rosji próbują znaleźć dostawców kapusty w Afryce Północnej, ale nieoficjalnie mówi się, że na rosyjski rynek wciąż trafia głównie kapusta z Polski i Ukrainy. Dostarczana jest tam przez Białoruś i anektowany przez Rosję Krym.
 
- Wszystkie sugestie dotyczące powstawania nowej Żelaznej Kurtyny są bez sensu, bo sprowadzamy te same dobra, tylko przez byłe kraje radzieckie – powiedział Paweł Grudinin, szef kołchozu im. Lenina w regionie moskiewskim, który produkuje ok. 3 tys. ton kapusty rocznie. - Eksport ukraińskiej kapusty idzie przez Krym, ale to droga przyjemność – dodał.

Inne warzywa mocno obecne w rosyjskiej diecie także mocno zdrożały. 

- Kapusta, marchew i cebula drożeją najszybciej – powiedziała Tatiana Getman, szefowa firmy APK-Inform.

Marchew zdrożała od początku października o 78 proc., a cebula o 85 proc., informował wcześniej urząd statystyczny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, moscowtimes.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu