Rosja chce reform i inwestycji

Agnieszka Morawiecka
22-10-2002, 00:00

Rosja musi stworzyć klimat dla rozwoju małego i średniego biznesu, a przede wszystkim umożliwić napływ inwestycji zagranicznych. Nie dokona tego bez gruntownych reform strukturalnych — twierdzą autorzy raportu „Rosja 2002 — raport z transformacji”.

Gospodarce rosyjskiej, która osiągnęła już stabilizację polityczną i ekonomiczną, wciąż mocno doskwierają brak inwestycji zagranicznych i niesprzyjający klimat dla rozwoju firm sektora małych i średnich przedsiębiorstw. To przede wszystkim efekt braku reformy administracyjnej i sądowniczej — wynika z dokumentu „Rosja 2002 — raport z transformacji”.

— Choć udało się zneutralizować najbardziej niebezpieczne czynniki hamujące wzrost gospodarczy, to w dalszym ciągu na pierwszy plan wysuwa się konieczność realizacji reform strukturalnych — mówi Władimir Mau, rektor Akademii Gospodarki Narodowej przy Rządzie Federacji Rosyjskiej.

Udział małego i średniego biznesu w wytwarzaniu PKB Rosji wynosi zaledwie11-12 proc., a łączna wartość inwestycji zagranicznych w pierwszym półroczu 2002 r. to tylko 8,4 mld USD (34,7 mld zł).

Od początku przemian w Rosji inflacja spadła z 80 do poniżej 20 proc. Gospodarka rynkowa w ciągu ostatnich czterech lat wzrosła o 20 proc. Zachodnie towarzystwa inwestycyjne szacują zaś, że w 2002 r. przyrost PKB wyniesie 3,9 proc. — przy średnim wskaźniku światowym na poziomie 2,2 proc.

— Od strony wskaźników ekonomicznych jest to więc gospodarka sukcesu. Jednak jest też wiele czynników niepokojących: bardzo szybki wzrost płac przy słabym wzroście wskaźników wydajności pracy, powolny wzrost liczby inwestycji, zwłaszcza w dziedzinie nowych technologii, nadmierny eksport surowców mineralnych — wylicza Dariusz Rosati, członek RPP, koordynator raportu.

— Rosja nie wykorzystuje także swojego potencjału gospodarczego na światowych rynkach towarów, usług i kapitału, pozostając daleko w tyle w międzynarodowych rankingach konkurencyjności — podkreślają autorzy raportu.

W pierwszym półroczu 2002 r. wielkość nagromadzonych inwestycji zagranicznych w rosyjskiej gospodarce wyniosła 38,1 mld USD (157,7 mld zł). Z kolei wielkość rosyjskich inwestycji za granicą jest dziesięciokrotnie niższa i skupia się głównie w krajach Europy Środkowej i Wschodniej oraz Wspólnoty Niepodległych Państw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Morawiecka

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rosja chce reform i inwestycji