Rosja: leki mogą zdrożeć jeszcze mocniej

Ceny leków mogą wyraźnie wzrosnąć w Rosji od lipca kiedy wejdą w życie nowe regulacje, alarmuje moskiewska Wyższa Szkoła Ekonomiczna.

Około 90 proc. leków na oficjalnej rządowej liście najważniejszych i podstawowych leków może zdrożeć o 16 proc., twierdzą eksperci uczelni. To skutek wprowadzenia regulacji pozwalających producentom na podwyższenie cen leków ze wspomnianej kategorii zgodnie z inflacją lub nawet mocniej.

Wcześniejsze przepisy nie pozwalały na takie zmiany w przypadku 608 leków uznanych za najważniejsze i podstawowe, dzięki czemu były one dostępne nawet dla Rosjan o niskich dochodach. Producenci skarżyli się jednak, że przez taką regulację ich działalność jest nierentowna.

Ceny leków rosły w Rosji 1,5-krotnie szybciej niż inflacja od początku poprzedniego roku, wynika z oficjalnych danych. Tylko w kwietniu leki drożały o 25,8 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem 2014 roku. Ceny najważniejszych i podstawowych leków, które stanowią 35 proc. rosyjskiego rynku farmaceutycznego,  wzrosły przez pierwsze cztery miesiące roku o 8,9 proc. Tymczasem realne wynagrodzenia Rosjan wciąż spadają. W kwietniu spadły o 13,2 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, moscowtimes.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Rosja: leki mogą zdrożeć jeszcze mocniej