Rosja: Rząd planuje inwestycje na Kurylach

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-10-2005, 20:17

O planach rozwoju Wysp Kurylskich, które Moskwa zaanektowała pod koniec II wojny światowej, dyskutował w czwartek rosyjski rząd.

O planach rozwoju Wysp Kurylskich, które Moskwa zaanektowała pod koniec II wojny światowej, dyskutował w czwartek rosyjski rząd.

     Program przewiduje przeznaczenie w latach 2006-2015 15,6 mln rubli (niemal pół miliona euro) na rozwój energetyki, transportu, rybołówstwa i sfery socjalnej. Dotychczas realizowany federalny program rozwoju wysp nie przyniósł rezultatów, a Kuryle są - według słów ministra obrony Siergieja Iwanowa - "w opłakanym stanie".  

    Spór o cztery wyspy z południowej części archipelagu Kurylów, które Japonia utraciła na rzecz ZSRR w roku 1945, uniemożliwia Moskwie i Tokio podpisanie traktatu pokojowego po drugiej wojnie światowej.

    W listopadzie na rozmowy w sprawie Kurylów pojedzie do Tokio prezydent Władimir Putin. Japonia domaga się od Rosji zwrotu wysp.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane