Rosja: sąd zajął udziały spółki naftowej

Rosyjski sąd zdecydował o zajęciu udziałów spółki naftowej Baszneft należących do koncernu Sistema, kontrolowanego przez osadzonego w areszcie miliardera Władimira Jewtuszenkowa, informuje Reuters na swojej stronie internetowej.

Zobacz więcej

Władimir Jewtuszenkow Bloomberg

Sąd przychylił się do wniosku Prokuratury Generalnej, według której w trakcie nabywania przez Sistema prywatyzowanych aktywów  w regionie Baszkortostanu doszło „znaczących naruszeń prawa”.

Sistema kupiła prawie 80 proc. udziałów w Basznefcie w 2009 roku za 2,5 mld USD. W ubiegłym tygodniu Jewtuszenkow został objęty aresztem domowym pod zarzutem prania brudnych pieniędzy przy okazji transakcji. W rosyjskich kręgach biznesowych zaczęto w związku z tym mówić o powrocie dawnych praktyk władz Rosji, porównując  obecną sytuację z przejęciem kilka lat temu przez państwo koncernu naftowego Jukos i osadzeniu w obozie jego właściciela, Michaiła Chodorkowskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Rosja: sąd zajął udziały spółki naftowej