Rosja spłaca kupon od euroobligacji w rublach

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 23-06-2022, 14:02
Obserwuj w MójPB:
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Przeciwstawiając się międzynarodowym sankcjom Rosja, oprócz domaganie się zapłaty w rublach za dostarczane surowce, również w swojej walucie dokonuje płatności za papiery dłużne. Twierdzi, że nie można winić jej za „zamieszanie” i nie oznacza to niewypełnienia zobowiązań, informuje Reuters.

DADO RUVIC / Reuters / Forum

W czwartek (23.06) rosyjski resort finansów poinformował, że przekazał do Krajowego Depozytu Rozliczeniowego (NSD) 12,51 mld rubli (234,5 mln USD), które mają pokryć w całości zobowiązania wynikające z kuponu od euroobligacji. Z tym, że papiery te denominowane są w dolarach amerykańskich i dotyczą emisji z terminem zapadalności w 2027 i 2047 roku.

W komunikacie podano, że w ten sposób „zobowiązania zostały w całości wypełnione”, zaś Anton Siluanow szef resprtu finansów stwierdził, że „brak płatności w walucie emisyjnej przez Rosję nie jest równoznaczny z niewywiązaniem się z zadłużenia zagranicznego”.

Działania Moskwy są wynikiem nowego dekretu jaki podpisał wczoraj prezydent Władimir Putin ustanawiającego tymczasowe procedury mające na celu wypełnienie rosyjskich zobowiązań z tytułu zadłużenia zagranicznego, gdy kraj balansuje na krawędzi niewypłacalności.

Jak podaje Reuters, środki ministerstwa finansów będą wypłacane w rublach do NSD, zanim zostaną podzielone między trzy grupy obligatariuszy etapami, w zależności od wysokości sankcji nakładanych na każdego inwestora.

Posiadacze euroobligacji, których prawa własnościowe są zawarte w rosyjskim systemie finansowym, będą opłacani w rublach, a portfele inwestorów, którym nie można przekazać środków z powodu sankcji nałożonych na Moskwę, zostaną przelane na specjalne konto rublowe w NSD. Aby otrzymać zapłatę, inwestorzy będą musieli otworzyć konto rublowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane