Rosja w 2004 roku wydobyła ok. 460 mln ton ropy

opublikowano: 14-01-2005, 14:57

W 2004 roku Rosja wydobyła rekordową ilość ropy naftowej - prawie 460 mln ton, o 9 proc. więcej niż w w 2003 roku - podała w piątek rosyjska gazeta "Finansowyje Izvestia" (FI).

Jak pisze gazeta, jest to najlepszy wynik od 15 lat, ale tak wysokie wydobycie ropy nie powtórzy się w tym roku. Według ekspertów, wydobycie w 2005 roku zmniejszy się od 5 do 9 proc. Powodem jest wyczerpanie się rezerw transportowych umożliwiających zwiększenie eksportu tego surowca za granicę.

W ubiegłym roku wydobycie ropy o ponad 10 proc. zwiększyły takie kompanie jak Surgutnieftegaz - do 59,6 mln ton, Rosnieft - do 21,5 mln ton, i TNK-BP - do 70,2 mln ton.

Rosyjskie firmy wyeksportowały w 2004 roku za granicę (poza kraje b. ZSRR) 182 mln ton, o 17,5 proc. więcej niż rok wcześniej.

Według prognoz ekspertów Alfa-banku, wzrost eksportu w tym roku wyniesie około 6,6 proc. Ich zdaniem, tegoroczne wydobycie wzrośnie o 5 proc.

Zdaniem analityków, przyczyną spadku tempa wydobycia ropy i jej eksportu będzie zatrzymanie wzrostu cen ropy na światowych rynkach oraz brak możliwości jej wywozu z Rosji. Według FI, nie ma możliwości zwiększenia wywozu ropy w najbardziej rentownych kierunkach - przez porty w Noworosyjsku, Wentspils i Primorsku - a dochodowość dostaw na rynek wewnętrzny jest dosyć niska.

W opinii ekspertów, niezależnie od tego, jakie będą ceny na światowym rynku, rosyjskie firmy będą eksportować ropę kosztem własnego rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Rosja w 2004 roku wydobyła ok. 460 mln ton ropy