Czytasz dzięki

Rosja wstrzymuje zakupy złota

opublikowano: 31-03-2020, 07:09

Rosja, największy w ostatnich latach nabywca złota, zapowiedziała wstrzymanie zakupów kruszcu.

Rosja wydała ponad 40 mld USD na złoto przez ostatnie 5 lat. W poniedziałek jej bank centralny ogłosił, że od 1 kwietnia przestanie kupować kruszec. Nie podał przyczyn. Analitycy uważają, że Rosja uznała, że ma dość złota w rezerwach i więcej nie potrzebuje. Do tego cena kruszcu jest najwyższa od prawie 7 lat.

Złoto
Zobacz więcej

Złoto fot. Bloomberg

- Bank centralny sygnalizuje obecnie sprzedawcom złota, że powinni przekierować swoje dostawy poza kraj – powiedział Dmitrij Dołgin, główny ekonomista ING Bank w Rosji. – Globalny popyt jest wysoki – dodał.

Edward Rybkin, wiceszef działu metali szlachetnych w Lanta Banku w Moskwie uważa, że większa podaż złota z Rosji może zmniejszyć presję na światowym rynku wynikającą z trudności z dostawami kruszcu spowodowanymi ograniczeniami transportu z powodu pandemii. 

Zakupy złota przez Rosję w ostatnich latach były jednym z czynników wspierających rynek kruszcu. Szacuje się, że ok. 20 proc. rezerw banku centralnego Rosji to złoto, którego wartość  szacuje się na ok. 120 mld USD.

We wtorek rano kurs uncji złota na rynku spot spada o 0,5 proc. do 1614,28 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane