Rosja wydała 6 mld USD na obronę rubla

opublikowano: 13-10-2014, 09:50

Przez ostatnie 10 dni bank centralny Rosji wydał około 6 mld USD na obronę rubla, ujawniła w poniedziałek kierująca nim Elwira Nabiullina, podkreślając, że sytuacja na rynku walutowym „jest pod kontrolą”.

W poniedziałek bank centralny Rosji ujawnił, że 9 października wymienił na ruble równowartość 866 mln USD w zagranicznych walutach. 10 października podwyższył natomiast górną granicę widełek dopuszczalnych wahań kursu rubla o 25 kopiejek do 45,25 USD. Oznacza to, że prawdopodobnie tego samego dnia sprzedał równowartość 2 mld USD na rynku walutowym, uważają analitycy Alfa Banku.

Elwira Nabiullina
Bloomberg

Rubel słabnie wobec dolara już od pięciu tygodni. Inwestorzy liczą na dalszy wzrost stóp procentowych. 10 października zakłady, że to nastąpi doszły do najwyższego poziomu od sześciu lat. Kontrakty FRA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 100 pkt bazowych do 168 pkt, czyli najwięcej od października 2008 roku.

W poniedziałek o 10:30 w Moskwie rubel słabł wobec koszyka dolarów i euro o 0,2 proc. do 45,1622.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg, themoscowtimes.com

Polecane