Rosja za przedłużeniem paktu OPEC+

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 01-09-2022, 19:20
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rosja opowiada się za przedłużeniem umowy zawartej w ramach aliansu OPEC+. Szacuje, że mimo wprowadzonych przez Zachód sankcji. Jej produkcja ropy i gazu wzrośnie w tym roku, informuje Reuters.

Aleksander Novak
Aleksander Novak
fot. REUTERS/Sergei Karpukhin/File Photo/Forum

Aleksander Novak, piastujący stanowisko wicepremiera stwierdził w czwartek, że zawarty przez producentów z kartelu OPEC i jego sojuszników, w tym Rosję, pakt z 2016 r. dotyczący regulacji związanych z poziomami produkcji ropy okazał się skuteczny co skłania do jego przedłużenia.

Współpraca, która wygasa w tym roku, pokazała swoją skuteczność w różnych sytuacjach. Pozwoliła m.in. przejść przez kryzys naftowy i okres pandemii 2020 r., więc powinna być kontynuowana – powiedział Novak.

Urzędnik powiedział też, że produkcja kondensatu ropy i gazu w Rosji w 2022 r. ma wynieść od 520 do 525 mln ton, po tym jak w zeszłym roku osiągnęła pułap 524 mln ton. W lipcu średnia dzienna produkcja kształtowała się na poziomie około 10,76 mln baryłek.

Po utraceniu części rynków, głównie w Europie, Rosji udało się jednak zwiększyć sprzedaż surowca do Azji, zwłaszcza do Indii i Chin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane