Rosja zakaże importu owoców i warzyw z Turcji

opublikowano: 30-11-2015, 14:18

Rosyjski wicepremier Arkady Dworkowicz poinformował o wprowadzeniu za kilka tygodni zakazu importu owoców i warzyw z Turcji.

Dworkowicz tłumaczy, że zakaz będzie wprowadzony z opóźnieniem, aby dać rosyjskim firmom szansę znalezienia nowych dostawców i uniknąć wzrostu cen.
O wprowadzeniu zakazu poinformowano podczas posiedzenia rządu. Mówiono w jego trakcie także o zakazie realizacji kontraktów przez firmy budowlane z Turcji, a także ograniczenia w transporcie drogowym z tym krajem. Premier Dmitrij Miedwiediew wezwał, aby nałożone sankcje były najbardziej odczuwalne „przez stronę turecką” i „minimalnie wpływały na nasz interes gospodarczy”.

Arkady Dworkowicz
Zobacz więcej

Arkady Dworkowicz Bloomberg

W sobotę prezydent Władimir Putin podpisał dekret wprowadzający ograniczenia importu z Turcji i zakazujący biurom turystycznym sprzedaży wycieczek do tego kraju.
Dekret wprowadza także ograniczenia dla tureckich firm działających w Rosji, a także zakazuje większości rosyjskich firm zatrudniania, z niewielkimi wyjątkami, pracowników z Turcji od nowego roku. Dekret nakazuje także rządowi, aby wstrzymał komunikację lotniczą między Rosją a Turcją. 

Wprowadzenie sankcji tłumaczone jest koniecznością ”ochrony bezpieczeństwa narodowego i interesu Federacji Rosyjskiej, a także ochrony obywateli Federacji Rosyjskiej przed kryminalną i inną nielegalną działalnością”.
W dekrecie nie sprecyzowano, jakie dobra są objęte zakazem importu. Miał to określić rząd Rosji.

Już w ubiegłym tygodniu pojawiły się sygnały o możliwości wprowadzenia zakazu importu tureckich warzyw do Rosji. Mają one w nim 20 proc. udziału. Wywołało to obawy dalszego wzrostu cen w Rosji z powodu niedostatecznej podaży warzyw. Minister rolnictwa Aleksander Tkaczew zapewniał jednak w niedzielę, że brak warzyw z Turcji nie spowoduje żadnych zakłóceń na rosyjskim rynku.

- Rosjanie nie poczują tego, że Turcja nie jest obecna na krajowym rynku – powiedział Tkaczew w wywiadzie telewizyjnym. - To pewne, możecie mi zaufać – dodał.

Zapewnił, że import z Turcji może być zastąpiony warzywami z Azerbejdżanu, Uzbekistanu, Maroko czy Izraela. Przyznał jednak, że jeśli do zastąpienia tureckiego importu nie dojdzie dostatecznie szybko, możliwy jest niewielki wzrost cen.
Działania Rosji wobec Turcji spowodowane są zestrzeleniem przez turecki F-16 rosyjskiego Su-24, który naruszył przestrzeń powietrzną Turcji w ubiegłym tygodniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Rosja zakaże importu owoców i warzyw z Turcji