Rosja znów ma swoje 5 minut

JAG
opublikowano: 10-12-2011, 10:00

Nie tak dawno pisaliśmy o rekordowych stopach zwrotu, jakie wypracowały fundusze akcji rosyjskich. Wtedy eksperci byli zdania, że październikowym wynikom pomogła świetna koniunktura. Jednak w związku z tym, że gospodarka rosyjska mocno odczuwa wahania globalnej koniunktury i zmiany popytu na ropę naftową, której jest największym producentem na świecie, podobny wynik trudno będzie powtórzyć w listopadzie.

A jednak się udało. W ubiegłym miesiącu fundusze inwestujące na moskiewskim parkiecie zarobiły średnio 7,7 proc., a najlepszy, Investor Rosja zwiększył portfele klientów o 9,3 proc. Za nim uplasowała się Arka Prestiż Akcji Rosyjskich (8,5 proc.). Wysoki zysk zawdzięcza spółkom z sektora detalicznego oraz wydobywczego.

— Mieliśmy odreagowanie spadków sprzed kilku miesięcy, kiedy świat bał się powtórki z 2008 r. Rosja jako jeden z wrażliwszych rynków na globalną koniunkturę ucierpiała wtedy najmocniej — mówi Szymon Borawski-Reks, zarządzający BZ WBK TFI. Jego zdaniem Rosja jest wciąż jednym z najtańszych emerging markets. Akcje rosyjskie spadły też bardziej niż cena ropy w tym samym okresie, więc przy powrocie apetytu na ryzyko i mimo wszystko dość stabilnych cenach ropy następuje zmniejszanie się dyskonta.

— Ponadto należy pamiętać, że za część tak dobrego wyniku w złotych odpowiada waluta — w październiku i listopadzie miało miejsce osłabienie złotego w porównaniu z rublem. Stopa zwrotu w samym rublu wyniosła około zera, ale i tak sprowadzając wszystko do wspólnej waluty, Rosja w październiku i listopadzie wypadała zdecydowanie lepiej niż Polska, Turcja czy indeks wszystkich rynków wschodzących — MSCI EM — twierdzi Szymon Borawski- Reks.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rosja znów ma swoje 5 minut