Rosja znów wydobyła więcej ropy niż uzgodniła z OPEC

opublikowano: 27-11-2019, 15:55

Rosja, kluczowy uczestnik porozumienia OPEC w sprawie redukcji podaży ropy, znów wydobyła więcej surowca niż wynikało z ustaleń.

W okresie od 1 do 26 listopada Rosja wydobywała 11,24 mln baryłek ropy dziennie, czyli 54 tys. baryłek więcej niż wynikało z porozumienia z OPEC. Zakładając, że Rosja nie dokona radykalnego cięcia wydobycia w ostatnich dniach miesiąca, listopad będzie ósmym miesiącem w tym roku kiedy Rosja nie dotrzymuje zobowiązania wobec kartelu. 

Ropa naftowa
Ropa naftowa
Bloomberg

Minister energii Aleksander Nowak mówił w ubiegłym tygodniu, że Rosja chce realizować zobowiązania w ramach OPEC+, ale ostatnio rozpoczęte wydobycie na złożach gazowych przeszkadzają w osiągnięciu tego celu. Kondensat gazu jest uwzględniany w łącznym wydobyciu Rosji, ale nie w przypadku większości członków OPEC+.

Rosja wypełniła zobowiązania o zmniejszeniu wydobycia tylko w maju, czerwcu i lipcu, kiedy doszło do kryzysu spowodowanego skażeniem ropy przesyłanej Rurociągiem Przyjaźń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane