Rosjanie mają 21 proc. akcji MOL

PJ, Bloomberg, GPW Infostrefa
opublikowano: 30-03-2009, 19:46

Nie chcieli Węgrzy austriackiej kontroli, no to teraz mają w spółce Rosjan. Przed nimi będą zapewne bronić się równie zdecydowanie.

Austriacki koncern paliwowy OMV sprzedał cały posiadany pakiet 21,2 proc. akcji węgierskiego MOL rosyjskiej firmie Surgutnieftiegaz. Wartość transakcji wyniosła 1,4 mld EUR. Kurs akcji MOL skoczył o XX proc.

OMV dążył wcześniej do połączenia z węgierską spółką, ale spotkał się z ostrym sprzeciwem rządu w Budapeszcie. Teraz Węgrzy maja nowy problem.

- Przejęcie udziałów w MOL stanowi podwaliny pod długoterminową korzystną współpracę i będzie służyło bezpieczeństwo energicznemu  w Europie - oświadczył Władimir Bodganow, dyrektor generalny Surgutnieftiegazu.

Kierownictwo MOL jednak nie podziela tego entuzjazmu. W opublikowanym wczoraj oświadczeniu stwierdziło, że OMV nie konsultował swojej decyzji z MOL.

„MOL rozumie, że dla Surgutnieftiegazu to była atrakcyjna okazja do inwestycji. Chcemy jednak jasno powiedzieć, że koncern nadal będzie podążał śladem określonej przez siebie wcześniej strategii” – czytamy w oświadczeniu węgierskiej spółki

Firma podkreśla, że uważa Surgutnieftiegaz wyłącznie za inwestora finansowego. Zdaniem Węgrów, nie było nigdy mowy o żadnym sojuszu. Niektórzy analitycy biją na alarm.

- Austriacki koncern jest od dawna strategicznym partnerem Rosjan w Europie Środkowo-Wschodniej. Poniedziałkowa transakcja potwierdza spekulacje, zgodnie z którymi wrogie przejęcie MOL, do którego nieskutecznie dążył OMV, było realizowane w interesie i za pieniądze firm rosyjskich - mówi Przemysław Wipler, ekspert ds. energetyki i dyrektor generalny Instytutu Sobieskiego.

Jego zdaniem, Rosjanie odkryli teraz karty i pokazali, że to dla nich OMV przejmował wiodącą paliwową firmę Węgier, najprawdopodobniej w zamian za daleko idące koncesje w sprawie gazu ziemnego.

- Polski rząd powinien poważnie przeanalizować przypadek MOL, bo zwłaszcza po obecnych cenach akcji Orlenu przejęcie tej grupy paliwowej jest nie tylko możliwe, ale również atrakcyjne – dodaje Przemysław Wipler.

[PJ, Bloomberg, GPW Infostrefa]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PJ, Bloomberg, GPW Infostrefa

Polecane