Rosną kontrakty na indeksy amerykańskich giełd

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 13-12-2021, 13:45

Po udanym zakończeniu minionego tygodnia na amerykańskich giełdach, początek obecnego zapowiada się znów wzrostowo, choć zwyżkowa tendencja stopniowo wyhamowuje.

fot. Bloomberg

Nadmierny optymizm inwestorów może być jednak ograniczony wyczekiwaniem na wyniki zaplanowanego na wtorek i środę, dwudniowego posiedzenia amerykańskich władz monetarnych.

Około godziny 13:30 kontrakty na indeks Dow Jones IA rosły o 0,08 proc. Futures na wskaźnik szerokiego rynku S&P500 drożały o 0,19 proc. zaś na Nasdaq o 0,35 proc.

FOMC w środę poinformuje o swojej decyzji ws. stóp procentowych i dalszych kroków w polityce pieniężnej. Jak na razie mało kto spodziewa się podniesienia stawek procentowych, jednak bardzo prawdopodobne jest „przycięcie” programu skupu aktywów. Wypowiedzi przedstawicieli Fed sugerują, że amerykański bank centralny może zakończyć miesięczny program skupu obligacji o wartości 120 mld USD miesięcznie wcześniej niż przewiduje obecny harmonogram z czerwca 2022 r.

Istotne będzie jednak zapatrywanie władz monetarnych i komentarze odnośnie ciągle wysokiej inflacji, która w listopadzie, w przypadku cen konsumpcyjnych wzrosła do najwyższego poziomy od 39 lat.

W tym tygodniu decyzje odnośnie polityki pieniężnej podejmą też Europejski Bank Centralny oraz Bank Anglii.

Poniedziałkowe kalendarium danych makro nie przewiduje żadnych istotnych odczytów, uwaga handlujących powinna więc skupiać się w dużej mierze na doniesieniach ze spółek i innych rynków. Wpływ na zachowanie inwestorów może mieć m.in. stabilizacja notowań ropy, która ubiegły tydzień zakończyła największym wzrostem od sierpnia. Zachęcić to może do zwiększania zaangażowania w papiery koncernów paliwowo-energetycznych.

Na wartości zyskuje złoto, choć perspektywa zacieśnienia polityki pieniężnej w USA może negatywnie przekładać się na wycenę złotego kruszcu.

Nieznacznie zmniejszyła się rentowność benchmarkowych amerykańskich 10-letnich obligacji.

Spośród spółek, warto wspomnieć o aprecjacji kursu akcji Apple. Jeśli tendencja się utrzyma kapitalizacja firmy ma szansę przekroczyć poziom 3 bln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane