Rosną zapasy i cena ropy na światowych rynkach

Maciej Zbiejcik
18-08-2000, 00:00

Rosną zapasy i cena ropy na światowych rynkach

Po krótkotrwałym okresie dekoniunktury na światowym rynku paliw, ceny ropy i produktów ropopochodnych z powrotem zaczęły rosnąć. W opinii wielu zachodnich specjalistów, ostatnie zawirowania na paliwowym rynku mają raczej charakter czysto spekulacyjny i nie można tego wiązać z niewystarczającą podażą ropy.

AMERYKAŃSKI Instytutu Paliw (API) poinformował kilka dni temu o wzroście zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych o 7,4 mln baryłek (2,7 proc.) do 286,4 mln. Tymczasem analitycy spodziewali się przyrostu zapasów ropy w granicach od 800 tys. do 1,9 mln baryłek. Warto również dodać, że ubiegłotygodniowy wzrost amerykańskich zasobów był najwyższy od października 1998 r. Na dodatek nic nie wskazuje na to, aby w nabliższym czasie miały one ulec zmniejszeniu. Wręcz przeciwnie mogą one nadal rosnąć. Nieoficjalnie mówi się, że niektóre kraje zrzeszone w OPEC rozważają możliwość podwyższenia produkcji ropy o 500 tys. baryłek dziennie. Na razie przewodniczący tej organizacji temu zaprzecza. Przedstawiciele OPEC spotkają się w tej sprawie prawdopodobnie 10 września.

ŚLEDZĄC ostatnie raporty Międzynarodowej Agencji Energii należy być przygotowanym na wzrost popytu na rynku paliwowym. Założenia tej agencji przewidują postępujący wzrost zapotrzebowania na ropę. W tym roku wyniesie ono na świecie średnio 75,8 mln baryłek dziennie, a w 2001 roku zwiększy się o 2,5 proc., do poziomu 77,7 mln.

ZDĄŻYLIŚMY SIĘ już przyzwyczaić do tego, że krajowy rynek paliw szybko reaguje na światowe tendencje. W związku z ostatnimi wzrostami notowań ropy i jej surowców, krajowe rafinerie zapowiedziały wzrost cen oleju napędowego. Dziś podwyżkę wprowadza Rafineria Gdańska. W sobotę ten sam ruch czeka nas ze strony Polskiego Koncernu Naftowego Orlen. Obie rafinerie podnoszą hurtową ceny oleju naftowego o 60 zł/t, cena benzyny pozostaje bez zmian.

OSTATNI raz RG zmieniła ceny paliw 5 sierpnia. Benzyna podrożała wtedy o 50-70 zł/t, ale spadła o 20 zł/t cena oleju napędowego. Z kolei w PKN Orlen ostatnia korekta cen oleju miała miejsce 4 sierpnia. Dwa dni później firma podwyższyła cenę benzyn o 50 do 60 zł na tonie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Rosną zapasy i cena ropy na światowych rynkach