Czytasz dzięki

Rośnie niewypłacalność chińskich obligacji dolarowych

opublikowano: 24-06-2020, 08:38

Rosnąca niewypłacalność obligacji dolarowych przez chińskie firmy uwypukla wzmacniającą się presję z jaką musza mierzyć się krajowe firmy w związku ze spowolnieniem gospodarki.

O ile w przypadku papierów denominowanych w juanach w Chinach Kontynentalnych sytuacja wydaje się być relatywnie dobra, łączna wartość niewypłacalności spadła w tym roku o 31 proc. w porównaniu z 2019 r. do 38 mld juanów (5,4 mld USD), o tyle w przypadku długu denominowanego w dolarach robi się coraz trudniejsza. Niewypłacalność dotycząca obligacji dolarowych  wzrosła o prawie 150 proc. do 4 mld USD. To więcej niż łączna kwota w całym 2019 r.

Rozbieżność między tempem niewypłacalności obligacji juanowych i dolarowych sygnalizuje, jak trudno jest chińskim firmom taniej pożyczać na rynku globalnym. W kraju boom kredytowy umożliwił tamtejszym firmom pozbawionym środków pieniężnych refinansowanie starego długu, a kredytobiorców otwarcie zachęca się do szukania "tymczasowych spłat długów" od w dużej mierze „posłusznych” lokalnych inwestorów.

Duża płynność krajowa i silne wsparcie ze strony rządu pozwoliły nawet słabszym kredytobiorcom refinansować dotychczasowy dług.

Chińskie organy regulacyjne wysłały wyraźny sygnał, że pożyczkobiorcom należy dać swobodę w dążeniu do restrukturyzacji zadłużenia w trakcie historycznego załamania gospodarczego.

Jednak, jak podkreślają eksperci, sytuacja na krajowym rynku też nie jest aż tak różowa.

Pomimo spadku liczby niewypłacalnych obligacji juanowych w 2020 r. rzeczywistość jest znacznie bardziej zróżnicowana – ocenił Owen Gallimore, szef ds. Strategii kredytowej w Australia & New Zealand Banking Group . Wyjaśnił, że różne kryteria stosowane przy klasyfikowaniu niewykonanych zobowiązań oraz rosnąca popularność tymczasowych zwolnień z długów to czynniki które ukrywają trudności finansowe, przed którymi stoi prywatny sektor w Chinach.

Niewypłacalność na rynku obligacji offshore „zapewnia większą jasność co do poziomu stresu wśród chińskich firm - dodał Gallimore.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane