Rośnie presja na złotego

  • Mariusz Potaczała
opublikowano: 29-10-2012, 00:00

Strategia walutowa TMS

Ostatni pełny tydzień października przyniósł z jednej strony wyciszenie obaw związanych z kryzysem zadłużeniowym w strefie euro, a z drugiej cały szereg dobrych publikacji ekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych.

W wyniku tego zobaczyliśmy wyraźny spadek kursu EUR/USD, który pod koniec tygodnia znalazł się blisko poziomu 1,29. W najbliższych dniach spodziewamy się kontynuacji dobrej passy amerykańskiej waluty. Przemawiają za tym prawdopodobnie dobre dane, które napłyną na rynki z gospodarki amerykańskiej. Szczególne znaczenie mogą mieć ewentualnie lepsze od oczekiwań dane z rynku pracy publikowane w pierwszy piątek miesiąca. Wydaje się, że obecnie rynki ponownie zaczęły zwracać większą uwagę na fundamenty.

Złoty w przekroju tygodnia sporo stracił. Polskiej walucie nie pomogły słabsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej. Ugruntowały one wśród inwestorów przekonanie o nieuchronnej obniżce stóp procentowych. Obecnie pytanie brzmi nie czy, ale o ile Rada Polityki Pieniężnej obetnie stopy procentowe w listopadzie.

W rezultacie kurs EUR/PLN znalazł się powyżej poziomu 4,14, a USD/PLN powyżej 3,20 zł. W najbliższych dniach polska waluta powinna poruszać się w dość szerokim przedziale. Wyklarowaniu bardziej jednoznacznego trendu nie sprzyja obecnie brak istotnych publikacji makroekonomicznych (poza indeksem PMI). Ponadto w czwartek rynek krajowy nie pracuje z powodu Święta Zmarłych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała Dom Maklerski TMS Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy