Rośnie wartość przejęć w Polsce

Małgorzata Birnbaum
26-09-2003, 00:00

Na świecie wartość fuzji i przejęć spadła w pierwszych trzech kwartałach tego roku o 13 proc., ale Polska zanotowała wzrost.

Pierwsze dziewięć miesięcy tego roku okazało się pod względem fuzji i przejęć gorsze niż w 2002 r. — ich wartość spadła na świecie o 13 proc. — do 905,5 mld USD (3,5 bln zł). Transakcje międzynarodowe stanowiły 36 proc. tej wartości — wynika z danych Dealogic. W USA spadek wyniósł 20 proc., natomiast w regionie Azji i Pacyfiku wartość transakcji wzrosła o 5 proc. — do 158,4 mld USD.

Nadal najwięcej fuzji i przejęć odbywa się w USA, na drugim miejscu są Włochy, a na trzecim Wielka Brytania. Rosja zajmuje 7. miejsce w światowym rankingu. Wartość transakcji wyniosła 32 mld USD (125,4 mld zł) i był to w porównaniu z okresem styczeń-wrzesień 2002 r. wzrost o 584 proc.!

Polska nie może się co prawda pochwalić takim sukcesem, ale poprawa o 35 proc. — do 3,6 mld USD (14,1 mld zł) to też niezły wynik, a wartość fuzji i przejęć była w tym roku sporo wyższa niż w Czechach, Słowacji czy na Węgrzech.

Stało się tak dzięki kilku megatransakcjom (już zrealizowanym bądź deklarowanym) — możliwym przejęciu przez Deutsche Telekom akcji PTC, wejściu LNM do PHS czy dokupieniu przez belgijski Electrabel akcji Elektrowni Połaniec. Jednak cały region zanotował wzrost fuzji i przejęć.

— Jestem optymistą, jeśli idzie o rozwój rynku w Europie Środkowej. Wiąże się to z bliskim przystąpieniem krajów regionu do UE. Perspektywa akcesji zachęca do konsolidacji firmy krajowe i regionalne, które zdają sobie sprawę, że tylko duzi gracze mogą konkurować na rynku paneuropejskim. Obserwujemy również efekt doganiania — średnie firmy z UE, które jeszcze nie są obecne w regionie, starają się wejść właśnie teraz, gdy zmniejszyło się ryzyko inwestycyjne, a koszt siły roboczej w dalszym ciągu jest niższy — mówi Krzysztof Rozen, partner zarządzający KPMG Corporate Finance.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Birnbaum

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Rośnie wartość przejęć w Polsce