Rosyjska gospodarka kurczy się

29-12-2014, 16:43

Rosyjska gospodarka gwałtownie skurczyła się w listopadzie po raz pierwszy od wybuchu globalnego kryzysu finansowego.

Ministerstwo Gospodarki poinformowało, że gospodarka skurczyła się o 0,5 proc. w ubiegłym miesiącu, to pierwszy spadek PKB od października 2009 r.
 Przy trwającym spadku cen ropy, której eksport stanowi podstawę rosyjskiej gospodarki, analitycy twierdzą, że spadek może się pogłębić.

Spadek cen ropy przyspieszył w tym miesiącu po tym jak najwięksi eksporterzy surowca skupieni w OPEC odmówił ograniczenia produkcji, gdy ceny zmniejszyły się o prawie 50 proc. od czerwcowego szczytu. Poza tym, sankcje nałożone na Moskwę za jej zaangażowanie na Ukrainie odstraszyły zagranicznych inwestorów i doprowadziły do odpływu w tym roku ponad 100 mld USD z rosyjskiej gospodarki.

- Przy obecnej cenie ropy spodziewamy się pogorszenia sytuacji. Nie ma powodów do optymizmu. Przede wszystkim, jest to związane z sankcjami, ropą naftową i paniką jaką obserwowaliśmy w grudniu na rynku. Naprawienie systemu bankowego i nastrojów konsumentów będzie wymagało długiego czasu - powiedział w rozmowie z Reutersem Dmitrij Polevoy, główny ekonomista Rosji i WNP w ING Banku w Moskwie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Rosyjska gospodarka kurczy się