Rosyjska gospodarka nadal bardzo chora

Grzegorz Brycki
19-04-1999, 00:00

Rosyjska gospodarka nadal bardzo chora

Najnowsze dane na temat inflacji i wielkości produkcji w Rosji wskazują na pewną poprawę sytuacji gospodarczej tego kraju. Analitycy twierdzą jednak, że ,,rosyjski pacjentŐŐ jest nadal poważnie chory. W marcu produkcja przemysłowa wzrosła w Rosji o 1,4 proc., pierwszy raz od kryzysu finansowego w sierpniu 1998 r. Przyczyniła się do tego głównie dewaluacja rubla, co zwiększyło wpływy firm z eksportu. Inflacja w marcu wyniosła 2,8 proc., podczas gdy miesiąc wcześniej 4,1 proc. Ubiegłoroczny kryzys sprawił, że inflacja w Rosji liczona z roku na rok wynosi i tak ponad 100 proc.

Przebywający w ubiegłym tygodniu w Moskwie szef Banku Światowego, James Wolfensohn, powiedział, że BŚ jest gotów pożyczyć już w tym roku Rosji dwa mld USD (8 mld zł) i będzie także pożyczał pieniądze w 2000 r. Wolfensohn kolejny raz wezwał przy okazji rząd rosyjski do kontynuowania reform.

Największym zagrożeniem dla rosyjskiej gospodarki są — zdaniem ekspertów — gigantyczne długi firm, rozkład systemu bankowego oraz niemal całkowity brak zaufania ze strony zagranicznych inwestorów. GB

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Brycki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rosyjska gospodarka nadal bardzo chora