Rosyjski kawior i wódka nie stanieją

KŁ, Bloomberg
23-12-2014, 12:09

Nie będzie runu na rosyjskie produkty luksusowe, które mogłyby stanieć wraz z załamaniem się wartości rosyjskiej waluty, informuje Bloomberg.

Okazuje się, że kawior, wódka czy futra z norek kojarzone w rosyjskim luksusem, wcale nie są rosyjskie.

Oto skąd naprawdę pochodzą.

Kawior
- Nie importowaliśmy nic z Rosji, powiedziałbym, od 7 lub 8 lat. Rosjanie mają tylko jedną farmę, która produkuje kawior i to nie jest duże gospodarstwo –powiedział w rozmowie z Bloombergiem Alexandre Petrossian, wiceprezes Petrossian. Największy na świecie dystrybutor kawioru, pozyskuje swój produkt z USA, Izraela, Europy i Chin.

Możemy podziękować za to przełowieniu, zanieczyszczenia środowiska i kłusownictwu. Aby ocalić to, dzikiego jesiotra, sygnatariusze Konwencji o Międzynarodowym Handlu zagrożonymi Gatunkami (CITES), w 2005 r. ograniczyli jego import i eksport .

Futra z norek
- Ludzie myślą, norek futra są rosyjskie ze względu na sposób, w jaki od wieków ubierają się Rosjanie. Ale to Dania jest największym producentem norek, ma 75 proc. rynku futer - powiedział Keith Kaplan, dyrektor, Fur Council of America.

Drugim i trzecim pod względem wielkości producentem futer na świecie są odpowiednio Finlandia i Ameryka Północna

 “Rosyjska” wódka
Według firmy badawczej Statista, dwoma największymi markami wódki na świecie są Smirnoff i Absolut. Żadna nie jest produkowana w Rosji, pomimo sugestywnych brzmiących z rosyjska nazw. Absolut jest produkowany w Szwecji. Smirnoff, choć informuje na swojej stronie internetowej, że wywodzi się z XIX-wiecznej Rosji, dziś smakowa oferta bardziej przypomina Illinois niż Rosje.

- Większość Smirnoffa sprzedawanego w USA butelkowana jest w Plainfield w Illinois - wyznaje Alix Dunn, dyrektor ds. komunikacji Diageo, największego producenta wódki na świecie i właściciela marki Smirnoff.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ, Bloomberg

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Rosyjski kawior i wódka nie stanieją