Roszady w akcjonariacie Skarbca

opublikowano: 10-10-2022, 17:13
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Główny akcjonariusz holdingu ma nowych właścicieli. PB już dawno wskazywał na powiązania jednego z nich ze Skarbcem.

Poza rynkiem regulowanym formalnych właścicieli zmieniła spółka Aoram, mająca niemal 33 proc. akcji Skarbca Holdingu, będącego właścicielem Skarbca TFI.

Nie wiadomo w jakich proporcjach, ale wszystkie udziały Aoramu przejęły Lubelski Chmiel Investment oraz cypryjska Marconia Enterprises. Prawie 51 proc. pierwszej mają Perła-Browary Lubelskie. Marconia należy do Williama Richardsona, obywatela amerykańskiego.

Wszystkie spółki i William Richardson deklarują, że przed transakcją nie miały bezpośrednio ani pośrednio żadnych akcji Skarbca Holdingu. Jednocześnie zwracają uwagę, że KNF w decyzji z 22 grudnia 2021 r. uznała, że Lubelski Chmiel Investment posiadał znaczący pakiet akcji Skarbca Holdingu za pośrednictwem spółki Aoram i Vendo FIZAN. Vendo FIZAN był dotychczas jedynym znanym udziałowcem Aoramu, ale nikt nie chciał się do niego przyznać. Decyzja KNF potwierdzała ustalenia dziennikarskiego śledztwa PB. W styczniu 2019 r. „Puls Biznesu” opisał związki Vendo FIZAN z Perłą — Browarami Lubelskimi i pośrednio Józefem Hubertem Gierowskim, niegdyś znanym inwestorem giełdowym, o którym od lat mówi się, że jest związany z Perłą, choć ta konsekwentnie się związku z nim wypiera.

Decyzją z grudnia 2021 r. KNF nałożyła łącznie 7,9 mln zł kar na Lubelski Chmiel Investment za brak zawiadomienia o nabywaniu znaczących pakietów akcji Skarbca przez Aoram i dwa FIZAN-y. W ciągu trzech miesięcy od uprawomocnienia się decyzji Lubelski Chmiel został też zobowiązany do ogłoszenia wezwania na akcje Skarbca Holdingu w liczbie powodującej osiągnięcie co najmniej 66 proc. głosów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane