Roszady w grupie Karkosika

GRA
31-10-2007, 00:00

Boryszew kupił od Aluminium Konin-Impexmetal spółkę zależną. Liczy na synergie i szybsze objęcie specjalną strefą.

Boryszew przejmuje za 35 mln zł Skawinę

Boryszew kupił od Aluminium Konin-Impexmetal spółkę zależną. Liczy na synergie i szybsze objęcie specjalną strefą.

Rada nadzorcza huty Aluminium Konin-Impexmetal (AKI) zatwierdziła transakcję przejęcia wewnątrz grupy Boryszew-Impexmetal, kontrolowanej przez Romana Karkosika, znanego inwestora. AKI sprzedał Boryszewowi spółkę zależną — NPA Skawina. Za firmę, która w 2006 r. osiągnęła 8 mln zł zysku netto, przy 353 mln zł przychodów, Boryszew zapłaci 35 mln zł.

— Jeśli chodzi o profil biznesowy, to Skawina lepiej pasuje dziś do Boryszewa — mówi Małgorzata Iwanejko, prezes Boryszewa.

Skawina produkuje głównie walcówki aluminiowe i stopowe. Jej strategia zakłada jednak rozpoczęcie wysokomarżowej produkcji dla przemysłu telekomunikacyjnego (druty i przewody). Tu może szukać współpracy z toruńską Elaną, jednym z zakładów Boryszewa, który wytwarza włókna poliestrowe (wykorzystuje się je w produkcji otoczki drutów). Dodatkowa korzyść to nowe inwestycje Skawiny, które będą realizowane na terenach wokół zakładu Elany.

— Wokół Elany jest ponad 100 ha terenu do zagospodarowania. Tam zainwestuje Skawina, a jej projekty mogą zostać objęte Pomorską Specjalna Strefą Ekonomiczną — wyjaśnia prezes.

Elana złożyła już wniosek o rozszerzenie strefy. Teraz musi podpisać listy intencyjne z firmami, które zainwestują na tym terenie. Skawina będzie pierwszym podmiotem, ale Elana rozmawia już z kolejnymi. Jednocześnie trwają prace nad strategią naprawczą dla tego zakładu.

— Rada nadzorcza Boryszewa chce zatwierdzić ją 8 listopada. Niewykluczone, że jej zarys przedstawimy przy okazji publikacji wyników całej grupy za III kwartał — zapowiada Małgorzata Iwanejko.

Boryszew zapłaci za Skawinę gotówką. Co zrobi z nią AKI? Huta, która ze względu na dobre wyniki finansowe uchodzi za „perłę w koronie” Impexmetalu, ma bogate plany inwestycyjne.

— Planujemy zdywersyfikować portfel klientów, zmodernizować część oddziałów, a także rozbudować moce produkcyjne i wytwarzać produkty bardziej przetworzone. Plany będą realizowane aż do 2012 r. Ze wstępnych szacunków wynika, że będą kosztowały około 200 mln zł — ujawnia Jerzy Popławski, p.o. prezes AKI.

Jego zdaniem, huta jest w stanie sfinansować te wydatki kapitałami własnymi i kredytami. Co zatem z planami giełdowymi AKI, o których mówi się od dawna?

— Taka decyzja należy do właściciela — ucina Jerzy Popławski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Roszady w grupie Karkosika