Roubini: Recesja może potrwać 36 miesięcy

MD
opublikowano: 09-03-2009, 20:59

Recesja amerykańskiej gospodarki będzie trwała latami jeśli nie zostaną podjęte drastyczne działania, twierdzi Nouriel Roubini, profesor w Stern School of Business na Uniwersytecie Nowego Jorku.

- Jesteśmy 15 miesięcy w recesji. Wzrost będzie bliski zeru, a bezrobocie przekroczy 10 proc. w przyszłym roku – powiedział Roubini w wywiadzie dla CNBC.

Ekonomista podkreślił, że nie widzi możliwości zakończenia recesji w tym roku. Jego zdaniem, jest bardzo prawdopodobne, że amerykańska gospodarka będzie w niej także w roku przyszłym.

- Możemy skończyć z trwającą 36 miesięcy recesją, stagnacją z historią w kształcie litery L, czy niemal depresją – powiedział Roubini.

Jego zdaniem, jest 66,7 proc. prawdopodobieństwo, że nastąpi poważna recesja z przebiegiem w kształcie litery U i 33,3 proc. prawdopodobieństwo, że nastąpi mniej poważna recesja z przebiegiem w kształcie litery L. 

Roubini przyznał, że niebezpieczeństwo całkowitego załamania gospodarki istotnie spadło obecnie, ale podkreślił, że grozi jej wciąż śmierć „od tysięcy ran”. Powtórzył, że w jego ocenie większość amerykańskich instytucji finansowych „jest całkowicie niewypłacalna”. 

- Przyjazne dla rynku spojrzenie na banki, to nacjonalizacja – powiedział Roubini. – Czasowe przejęcie banków, oczyszczenie ich i przywrócenie do normalnej działalności – dodał. 

Odpowiadając na argument, że przejęcie przez Departament Skarbu banków byłoby niezgodne z prawem, Roubini odpowiedział, że większość banków już jest własnością państwa skoro mogą zmusić je do fundamentalnych decyzji.

Wśród radykalnych rozwiązań, które miałyby pomóc skrócić recesję, Roubini wskazuje zerwanie wszystkich umów hipotecznych, co pozwoliłoby uporządkować sytuację na rynku nieruchomości. Argumentuje, że podobnie jak spółka przechodząca okres naprawczy w procedurze upadłościowej, potrzebuje on obniżenia poziomu zadłużenia.

MD, CNBC

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Roubini: Recesja może potrwać 36 miesięcy