Różnorodność sprzyja rozwojowi

Wojciech Kowalczuk
opublikowano: 17-02-2023, 13:16
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Choć liczba laureatów rankingu Gazele Biznesu w województwie dolnośląskim jest niemal trzykrotnie wyższa niż w sąsiednim lubuskim, to pod względem struktury branżowej wykazują one sporo podobieństw. Przygraniczne położenie sprawia, że w obu regionach bardzo licznie reprezentowane są firmy z branży transportowo-spedycyjno-logistycznej. Jej przedstawiciele zapewnili sobie miejsca na obu regionalnych podiach.

W obu regionach nie brakuje także przedsiębiorstw z branż najliczniej reprezentowanych w całym rankingu, czyli handlu i budownictwa. Przy czym w przypadku tej drugiej specjalności nie jest to już tylko „zwykłe” wznoszenie budynków, lecz również (jak w przypadku laureata drugiego miejsca w województwie lubuskim) wytwarzanie złożonych konstrukcji umożliwiających realizację najbardziej złożonych obiektów inżynieryjnych.

321

Tyle firm z województwa dolnośląskiego zakwalifikowało się do rankingu Gazele Biznesu 2022…

108

…a tylu laureatów to firmy z województwa lubuskiego.

W omawianych dzisiaj zachodnich regionach polski nie zabrakło także przedsiębiorstw związanych z szeroko pojmowaną cyfryzacją i królującą w kilku ostatnich rankingach Gazel Biznesu branżą odnawialnych źródeł energii. Przy czym o ile w głębi kraju wśród reprezentantów sektora OZE dominują firmy związane z fotowoltaiką, o tyle przy granicy, wśród laureatów nie brakuje podmiotów działających na rzecz prężnie rozwijającej się na Zachodzie, a u nas stagnującej z wiadomych przyczyn energetyki wiatrowej.

Na koniec wróćmy do liczb. Zarówno na Dolnym Śląsku, jak i w Lubuskiem liczba firm – laureatów konkursu wyraźnie się zwiększyła. To napawa optymizmem, szczególnie jeśli chodzi o województwo lubuskie, z którego przez kilka ostatnich lat wywodziło się najmniej Gazel Biznesu, a które w najnowszej edycji rankingu wyprzedza pod względem liczby Gazel aż dwa inne regiony. Miejmy nadzieję, że to początek stałego trendu wzrostowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane