Rozpoczęły się rozmowy kanclerza Schroedera i premiera Belki

opublikowano: 04-11-2004, 10:56

W Krakowie rozpoczęły się rozmowy kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera i premiera Marka Belki. Spotkanie, które w czwartek przed południem odbywa się w pałacu Krzysztofory, ma potrwać około godziny.

Jednym z tematów rozmów będzie powołanie w obu krajach pełnomocników odpowiedzialnych za rozwój współpracy polsko-niemieckiej, a przede wszystkim za usuwanie wzajemnych uprzedzeń i stereotypów.

Jak powiedział PAP wiceminister Jan Truszczyński, "uzgodniono już osoby, którym zadanie to zostanie powierzone, ale kto to będzie robić, ogłoszą po południu premier i kanclerz". W mediach padają nazwiska pani Gesine Schwan, rektor Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, która jest kandydatką strony niemieckiej, oraz Ireny Lipowicz, do niedawna ambasador Polski w Austrii, która jest kandydatką polską.

Kanclerz Schroeder i premier Belka mają ocenić także stan prac ekspertów prawnych, którzy przygotowują ekspertyzę w sprawie roszczeń majątkowych obywateli niemieckich. Będą mówić także o przygotowaniach do Roku Polskiego w Niemczech i niemieckiego w Polsce, a jeśli pozwoli na to czas, przedyskutują także najbardziej aktualne sprawy międzynarodowe, w tym wybory w USA.

W tym samym czasie w krakowskim hotelu Grand obradują ministrowie najważniejszych resortów Polski i Niemiec, którzy uzgodnią priorytety współpracy w nadchodzącym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rozpoczęły się rozmowy kanclerza Schroedera i premiera Belki