Rozrasta się magazynowa mapa naszego kraju

opublikowano: 16-05-2018, 22:00

W Polsce jest w budowie 1,8 mln mkw. powierzchni na potrzeby operacji logistycznych.

Z raportu CBRE „Rynek magazynowy w Polsce w pierwszym kwartale 2018 r.” wynika, że 1,8 mln mkw. budowanej powierzchni magazynowej to wynik najlepszy w historii polskiego rynku obiektów logistycznych. Jego rozwój potwierdza również aktywność najemców, którzy w pierwszym kwartale 2018 r. wynajęli prawie 1,3 mln mkw., czyli ponad 25 proc. więcej niż rok temu.

— Uczestnicy rynku logistycznego nie zwalniają tempa i zgodnie z naszymi ubiegłorocznymi prognozami 2018 r. zaczęli bardzo intensywnie. Wystarczy spojrzeć na powierzchnie magazynowe w budowie, aktywność najemców czy spadający wskaźnik pustostanów. Ważne jest również to, że magazynowa mapa Polski się rozrasta i na radarze inwestorów pojawia się coraz więcej nowych, dotąd nieeksplorowanych miejsc — mówi Beata Hryniewska, dyrektor działu wynajmu powierzchni magazynowych i przemysłowych w CBRE.

W naszym kraju znajduje się 13,9 mln mkw. nowoczesnych magazynów, czyli o ponad 20 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2017 r. Polska jest nadal najbardziej atrakcyjnym rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej. Popyt na powierzchnie magazynowe w pierwszym kwartale w Czechach — drugim pod tym względem kraju w regionie — był prawie trzykrotnie mniejszy, a podaż niemal dwukrotnie mniejsza. Natomiast Rumunia, Węgry i Słowacja to rynki znacznie mniejsze — z podażą w okolicach 2 mln mkw.

Eksperci CBRE zwracają uwagę, że na polskim rynku logistycznym przybywa budynków zaprojektowanych i zbudowanych z myślą o ich późniejszej funkcjonalności. Tego typu obiekty odpowiadały za jedną trzecią całego popytu w pierwszym kwartale 2018 r. To przede wszystkimi wielkie inwestycje, m.in. magazyn Zalando w Olsztynku czy centrum dystrybucyjne Leroy Merlin w środkowej Polsce, a także dwa centra przeładunkowo-dystrybucyjne DHL w okolicach Warszawy.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy