Rozważne lokaty małego biznesu

10-01-2017, 22:00

Rodzime firmy traktują inwestycje jako narzędzie przewagi konkurencyjnej, jednak charakteryzują się ogromną awersją do ryzyka.

Aż 86 proc. mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce deklaruje, że przynajmniej raz podczas prowadzenia swojej działalności zainwestowało. Gdy to robią, zazwyczaj wybierają bezpieczne formy, obarczone relatywnie niskim ryzykiem. Z badania „Inwestycje w MŚP. Pod lupą” przygotowanego na zlecenie EFL wynika, że najwięcej spośród badanych podmiotów (46,4 proc.) należy zaklasyfikować jako racjonalizatorów.

Zaledwie 15,4 proc. przedstawicieli MSP lubi ryzykować, aby uciec konkurencji. Biorąc pod uwagę poszczególne branże, największe zamiłowanie do ryzykownych inwestycji jest w sektorze HoReCa — niemal co trzeci jej przedstawiciel w poszukiwaniu zysku wprowadza śmiałe innowacje i rozwiązania, którymi może deklasować konkurencję. Na drugim krańcu są zaś zachowawczy rolnicy. Ponad trzy czwarte z nich uważnie analizuje dostępne opcje, aby w efekcie wybrać taką, która pozwala osiągnąć najlepszy rezultat przy zakładanym, zwykle dość niskim, poziomie ryzyka. Co więcej, okazuje się, że firmy, wchodząc na coraz wyższy poziom obrotów, coraz chętniej ryzykują na etapie inwestycji.

— Można postawić wniosek, że to wytrawni gracze rynkowi. Rośli stopniowo. Wiele inwestycji i podjętych decyzji jest już za nimi. Zdobyte doświadczenie wykorzystują bardziej śmiało, bo mają apetyt na przejście do innej ligi. Z drugiej strony są firmy mikro-, których często po prostu nie stać na realizowanie inwestycji, a gdy już inwestują, to po to, aby dorównać konkurencji w jakości dostarczanego produktu czy usługi. Kiedy firmy te z czasem się rozwijają i zwiększają swoje możliwości inwestycyjne, zaczynają postrzegać je jako sposób na zaoferowanie lepszego produktu i wygranie walki konkurencyjnej — komentuje Radosław Woźniak, wiceprezes zarządu EFL. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Rozważne lokaty małego biznesu