Rozwiązania IT warte miliardy

opublikowano: 18-01-2017, 22:00

W ciągu najbliższych pięciu lat firmy będą znacznie inwestowały w automatykę i inteligentne maszyny — zapowiadają analitycy Gartnera.

W 2021 r. kwota, jaką przedsiębiorcy będą chcieli wydać na consulting, wdrażanie technik kognitywnych, sztuczną inteligencję czy uczenie maszynowe, wzrośnie do ponad 28 mld USD (z obecnych 451 mln USD). Eksperci podkreślają, że próżno szukać tak znacznego wzrostu inwestycji w jakimkolwiek obszarze technologii IT. — Doszło do eksplozji big data w sieci. Dane generowane są dziś w zawrotnym tempie i w niespotykanych dotychczas ilościach. Można je przeanalizować i zmonetyzować tylko dzięki wykorzystaniu technik kognitywnych. Ułatwiają one nie tylko korektę strategii biznesowej, ale także precyzyjne przewidywanie różnych scenariuszy — komentuje Piotr Prajsnar, prezes Cloud Technologies. Analitycy Gartnera przekonują, że do 2021 r. inteligentne narzędzia służące do automatyzacji procesów biznesowych

staną się powszechne i wówczas będzie z nich korzystać aż jedna trzecia dużych, globalnych przedsiębiorstw. Już teraz BMW we współpracy z IBM wdraża w swojej fabryce kognitywne systemy internetu rzeczy, które opierają się na sposobach analizy i przetwarzania danych stosowanych przez superkomputer Watson.

Wykorzystując platformę chmurową dostarczoną przez IBM, koncern zamierza wprowadzić interfejs komunikacji kierowcy z samochodem, dzięki czemu będzie on mógł „rozmawiać” ze swoim autem. Otrzyma w ten sposób informacjeo stanie pojazdu, aktualnej i przewidywanej pogodzie, natężeniu ruchu, a także sugestie dotyczące trasy na podstawie właśnie analizy danych w czasie rzeczywistym. W to rozwiązanie BMW zainwestuje 3 biliony USD. Kolejnym przykładem jest opracowana przez General Electric platforma chmurowa o nazwie Predix. Odpowiada ona za tworzenie inteligentnych, samouczących się, wzajemnie połączonych maszyn. Jedną z jej funkcji jest przewidywanie potrzeby dokonywania wymiany części eksploatacyjnych urządzeń produkcyjnych, zanim te odmówią współpracy.

Możliwości automatyki już dziś są imponujące, ale z pewnością w ciągu najbliższych lat będziemy świadkami kolejnych rewolucyjnych narzędzi i rozwiązań, możliwych do opracowania dzięki inteligentnym maszynom. Przykład Prediksa dobitnie pokazuje również, że przechowywanie i analizowanie coraz większej ilości danych wymienianych między urządzeniami smart odbywać się będzie z wykorzystaniem chmury obliczeniowej. Głównym powodem są i pozostaną koszty — wynajęta infrastruktura zawsze będzie korzystniejszym ekonomicznie rozwiązaniem, a przedsiębiorstwa dzięki rozliczaniu się w modelu „pay-as-you-go” nie muszą przepłacać za nieużywane zasoby — tłumaczy Krystian Fydrych z Atmana. Szanse na wykorzystanie inteligentnych narzędzi są obiecujące również w branży finansowej — szczególnie banki dostrzegają ich możliwości. Już teraz potencjał obliczeń Watsona wykorzystują CitiBank, Royal Bank of Canada czy australijski ANZ. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Rozwiązania IT warte miliardy