RPO w sprawie jakości gazu do napędu samochodów

Polska Agencja Prasowa SA
30-05-2006, 18:05

Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) Janusz Kochanowski zwrócił się do ministra gospodarki Piotra Woźniaka w sprawie złej jakości gazu do napędu samochodów - poinformował Rzecznik w przesłanym we wtorek PAP komunikacie.

Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) Janusz Kochanowski zwrócił się do ministra gospodarki Piotra Woźniaka w sprawie złej jakości gazu do napędu samochodów - poinformował Rzecznik w przesłanym we wtorek PAP komunikacie.

"Zwracam się do pana ministra z prośbą o podjęcie prac legislacyjnych nad stworzeniem norm prawnych, umożliwiających kontrolę jakości paliw gazowych w Polsce" - czytamy.

Jego zdaniem, nie ma unormowań dotyczących badania jakości produkcji, przetwarzania i dystrybucji gazu używanego jako paliwo w pojazdach mechanicznych.

Według RPO, pomimo istnienia odpowiednio przygotowanych laboratoriów oraz określenia przez Polski Komitet Normalizacyjny norm jakościowych, brak systemu kontroli jakości paliw gazowych. Tymczasem ich zła jakość była wielokrotnie sygnalizowana przez Inspekcję Handlową. W ostatnim czasie wzrosła też liczba skarg kierowców na jakość gazu.

Nie ma też instytucji, która gromadziłaby miarodajną i udokumentowaną wiedzę na temat jakości sprzedawanego gazu.

Rzecznik wskazuje też, że nie nałożono na producentów i dystrybutorów obowiązku badania jakości gazu. Zlecenie badania zależy wyłącznie od dobrej woli i potrzeb zlecającego. Problem braku badań jakościowych dotyczy szczególnie gazu propan-butan (LPG).(

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / RPO w sprawie jakości gazu do napędu samochodów