RPP bez zaskoczenia - sesja bez historii

Adam Stańczak, Analityk DM BOŚ
opublikowano: 08-12-2021, 18:32

Środowe notowania na globalnych rynkach akcji zdominowały korekty i konsolidacje po środowych zwyżkach, które podniosły część indeksów po blisko 3 procent. GPW wpisała się w otoczenie i od pierwszych minut rozdania indeks WIG20 silnie korelował z rynkami bazowymi.

W finale indeks największych spółek stracił 0,5 procent przy spadku niemieckiego DAX-a o 0,8 procent i porannym cofnięciu na Wall Street o około 0,5 procent. Oddech rynku w WIG20 był negatywny i stał się negatywnym odbiciem sesji wtorkowej. Przy 13 spółkach taniejących 7 walorów zyskało na wartości. Liderem obozu popytowego były spółki Allegro i Dino, a podaży przewodziły banki i spółki surowcowe. Na plan pierwszy wybiła się przecena banków, których indeks stracił 1,1 procent niesiony na południe niepewnością rynku, co do kształtu polityki monetarnej w Polsce.

W istocie dzień miał był po części podporządkowany decyzji RPP, ale Rada nie zaskoczyła i zgodnie z rynkowym konsensusem podniosła cenę kredytu o 50 punktów bazowych. W komunikacie pojawiły się sygnały kontynuacji zacieśniania polityki monetarnej przy jednoczesnym podkreśleniu średniookresowej strategii w walce o stabilność cen. W praktyce oznacza to, iż rynek nie może oczekiwać od RPP radykalnych kroków, a raczej polityki, która w średnim terminie przywróci inflację do celu. Technicznie patrząc spadek WIG20 nie miał poparcia w obrocie, a układ sił na wykresie WIG20 pozostał zdominowany przez ostatnie przesilenie w postaci przełamania linii listopadowego trendu spadkowego.

Układ sił sprzyja spoglądaniu na północ. W istocie w perspektywie tygodniowej WIG20 jest na dobrej drodze do drugiej zwyżki z rzędu, która staje się czytelnym zerwaniem z listopadową falą przeceny. W trakcie kolejnych sesji warto oczekiwać korelacji z otoczeniem, które ma już na radarze kolejne odczyty inflacji w USA i grudniową decyzję Fed. Nie warto też tracić z pola uwagi faktu, iż dużymi krokami zbliża się dzień rozliczenia grudniowych serii pochodnych, co zawsze owocuje zaburzeniami handlu i dawką szumu technicznego. W perspektywie kilkunastu sesji plan gry obejmuje też końcówkę roku i tradycyjne zakłady o anomalię kalendarzową znaną jako rajd Świętego Mikołaja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane