Czytasz dzięki

RPP nie zaskoczyła. Czas na Super Mario

Mariusz Zielonka DM TMS Brokers
opublikowano: 08-12-2011, 00:00

WALUTY

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie zaskoczyła inwestorów, pozostawiając stopy procentowe bez zmian. Decyzja jest spójna z licznymi wypowiedziami członków RPP, którzy informowali, że z powodu wciąż wysokiej inflacji i pogorszenia perspektyw wzrostu gospodarki stopy nie ulegną zmianie przez kilka kwartałów.

Ewentualnej obniżki można się spodziewać dopiero w II kwartale 2012 r. Jednocześnie już dziś możemy oczekiwać, że Mario Draghi, prezes EBC, okrzyknięty przydomkiem Super Mario m.in. po ostatniej decyzji o obniżce stóp procentowych w Eurolandzie, potwierdzi oczekiwania rynku. Inwestorzy liczą, że stopy procentowe w strefie euro spadną co najmniej o 25 pkt baz., do 1 proc. Powiększy się tym samym już i tak wysoki dysparytet między stopami w Polsce a Eurolandem.

Na ewentualną decyzję o obniżce stóp przez EBC może mieć wpływ gorsza sytuacja w sferze realnej gospodarki europejskiej oraz ciągle brak jednoznacznego głosu w sprawach kluczowych dla przyszłości strefy euro. Oczekiwana obniżka może wpłynąć pozytywnie na notowania złotego, który dzień przed szczytem przywódców państw Unii Europejskiej ponownie się osłabiał, testując w stosunku do dolara, trzeci raz w ciągu dwóch dni opór 3,35, w stosunku do euro zaś 4,4730. Jeśli tylko obawy przed kryzysem zostaną złagodzone po szczycie UE, złoty będzie miał szansę na wybicie dołem. Ciągle również pozostaje aktualna ewentualna interwencja polskich władz monetarnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielonka DM TMS Brokers

Polecane