RPP pójdzie w ślady Riksbanku?

X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 27-10-2010, 08:52

Kilka względnie dobrych wiadomości to zbyt mało aby pchnąć wyraźniej do góry wykupione rynki akcji. Niewykluczone, że losy ewentualnej korekty rozstrzygać się będą przez cały tydzień. Na rynku walutowym warto zwrócić uwagę na wyraźne odbicie funta po danych i decyzji S&P oraz przecenę dolara australijskiego po danych o inflacji. W Polsce poznamy decyzję RPP i niewykluczone, że stopy procentowe wzrosną. 

Rynki akcji – dobre wyniki nie pomogły

Lepsze wyniki Forda oraz nieco większy od oczekiwanego wzrost indeksu Conference Board to było za mało aby zdecydowanie poprawić nastroje na Wall Street. Niemniej jednak te dane pomogły – po wyrysowaniu spadającej gwiazdy na kontraktach na indeks DJIA30 w poniedziałek, przed sesyjne notowania oraz samo otwarcie na Wall Street nie wyglądały dobrze. Po otwarciu i danych (indeks CB wzrósł do 50,2 pkt., choć to nadal bardzo niski poziom) część z tych spadków udało się obronić.


Z technicznego punktu widzenia ważne będzie zamknięcie tygodnia, gdyż na chwilę obecną tygodniowa świeca przyjmuje kształt spadającej gwiazdy, co w połączeniu z oporem wynikającym z kwietniowych szczytów grozi większą korektą. Byki mają jeszcze trzy dni na zanegowanie tego układu. Rozstrzygające mogą być piątkowe dane o PKB (które jak pokazały dane z Wielkiej Brytanii mogą zaskoczyć). Minimalny zasięg ewentualnej korekty to poziom 10680 pkt.

Dane i S&P pomagają funtowi

Dane o PKB mogły odwrócić złą ostatnio passę funta (pisaliśmy o tym we wczorajszym komentarzu http://www.xtb.pl/strona.php?komentarz=17614) i rzeczywiście tak się stało. Brytyjska gospodarka odnotowała czwarty kolejny kwartał wzrostu, po tym jak wcześniej PKB obniżał się przez 6 kolejnych kwartałów. Wzrost był dwukrotnie szybszy od oczekiwań w ujęciu kwartalnym (0,8% q/q), zaś w ujęciu rocznym (+2,8%) najszybszy od trzeciego kwartału 2007 roku.

Szybszy wzrost to bardzo dobra wiadomość w obliczu zapowiedzianych cięć budżetowych, które na przestrzeni czterech lat mają wynieść aż 80 mld GBP, czyli ponad 5% obecnego PKB. Szybszy wzrost daje większą szansę na uniknięcie powrotu do recesji w wyniku bardziej restrykcyjnej polityki fiskalnej. Dane zmniejszyły też prawdopodobieństwo rychłej decyzji Banku Anglii o powrocie do interwencji na rynku długu rządowego, choć taka możliwość wciąż istnieje i po części decyzja w tej sprawie zależeć może od poczynań innych banków centralnych. Funtowi pomogła też agencja S&P, która szybko zareagowała na zaproponowane cięcia fiskalne oraz lepsze dane, przywracając stabilną perspektywę dla ratingu AAA.   

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

AUDUSD - Niższa inflacja w Australii

Dane zaszkodziły natomiast notowaniom dolara australijskiego. Kwartalna inflacja wyniosła 0,7%, wyraźnie mniej niż 0,9% oczekiwane przez rynek. W skali roku CPI obniżył się z 3,1% do 2,8%. Dane mogą ponownie odwlec decyzję o kolejnej podwyżce stóp. Przypomnijmy, iż na październikowym posiedzeniu RBA nie zdecydował się na taki ruch, mimo że tego oczekiwał rynek. Później poznaliśmy bardzo dobre dane z rynku pracy, które utwierdziły rynek w przekonaniu, że podwyżka nastąpi w listopadzie. Niższa inflacja zmniejsza jednak szansę na podwyżkę.


Notowania AUDUSD nerwowo zareagowały na tę publikację, obniżając się z 0,9860 do 0,9730. Para nie była w stanie pokonać psychologicznego poziomu parytetu i coraz więcej wskazuje na to, że zaowocuje to korektą. Jeśli dołki z ubiegłego tygodnia 0,9660 nie zostaną obronione, wsparć należy szukać w okolicy kwietniowych szczytów i linii trendu (0,94). Należy pamiętać, iż na notowania AUDUSD istotny wpływ mają zarówno nastroje na globalnych rynkach akcji, jak i notowania EURUSD. 

Pierwsza podwyżka w Polsce?

Dziś poznamy decyzję RPP w sprawie stóp procentowych. Choć naszym zdaniem stopy w Polsce nie powinny być jeszcze podnoszone, jest duża szansa, że zobaczymy pierwszą po kryzysie podwyżkę (o 25 bp). Taką decyzję sugerują wypowiedzi niektórych członków Rady, uzasadniających zacieśnienie koniecznością zareagowania na ostatni wzrost inflacji, mimo iż ma on charakter podażowy (wzrost cen żywności) i ograniczenie oczekiwań inflacyjnych, które teoretycznie mogłyby wzrosnąć po podwyżce VAT. Wczoraj stopy procentowe podniósł szwedzki Riskbank.

W kalendarzu – Dane z USA i wyniki spółek, decyzja i komunikat RPP

W kalendarzu dziś zarówno dane makroekonomiczne w USA, jak i wyniki firm. Z tych pierwszych kluczowe to zamówienia na dobra trwałego użytku (14.30, konsensus +1,9% m/m oraz +0,4% m/m nie licząc środków transportu) oraz dane o sprzedaży nowych domów (16.00, konsensus 300 tys.). Wyniki poda 43 spółek z S&P500 w tym ConocoPhillips, VISA oraz Procter&Gamble. W Polsce decyzja RPP.

dr Przemysław Kwiecień
Główny Ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Polecane