RPP raczej nie zmieni w piątek stóp procentowych

ZAKŁADY PRZEMYSŁU JEDWABNICZEGO "WISTIL" S.A.
opublikowano: 18-07-2002, 14:49

Justyna Pawlak

WARSZAWA (Reuters) - Narodowy Bank Polski (NBP) pozostawi prawdopodobnie w piątek stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, po trzech następujących po sobie redukcjach. Na decyzję banku wpływ będzie miała prawdopodobnie zmiana na stanowisku ministra finansów, która zwiększyła niepewność co do sytuacji fiskalnej.

Jak dotąd członkowie decydującej o wysokości stóp procentowych Rady Polityki Pieniężnej (RPP) z ostrożnym optymizmem oceniali plany ministra Kołodki, które ujawnił on w tym tygodniu.

Sygnalizowali oni jednak zarazem, że potrzebują więcej szczegółów, by móc ocenić wpływ jego strategii na popyt wewnętrzny i wzrost cen, co sugeruje, że na najbliższym posiedzeniu raczej nie należy się spodziewać obniżki stóp.

Według analityków ostatnie dane makroekonomiczne także mogą stanowić argument przeciw obniżce, ponieważ wskazują, że wejście polskiej gospodarki w stadium ożywienia jest coraz bliższe.

Ostatnie dane na temat Produktu Krajowego Brutto (PKB) pokazują jednak, że polska gospodarka wciąż przeżywa największe spowolnienie na przestrzeni ostatnich 10 lat. Wzrost PKB w pierwszym kwartale tego roku wyniósł jedynie 0,5 procent.

Inflacja znajduje się nadal na najniższym poziomie od czasu upadku systemu komunistycznego i w czerwcu wyniosła 1,6 procent licząc rok do roku, co pokazuje, że presja cenowa jest wciąż niewielka. Główna stopa procentowa NBP wynosi obecnie 8,5 procent.

"Podobnie jak chyba nikt nie spodziewam się obniżki stóp" - powiedział Mateusz Szczurek, ekonomista z ING Bank Śląski.

"Plany ministra finansów są na razie zbyt ogólne" - dodał.

ZAGADKI KOŁODKI

Kołodko, którego nominacja na stanowisko ministra finansów sprzed dwóch tygodni zaniepokoiła rynki, w swoim pierwszym wystąpieniu powiedział to, co chciał usłyszeć bank centralny, a więc zadeklarował wolę ustabilizowania finansów publicznych i ograniczenie deficytu państwa.

Minister, którego rynki krytykowały za nie wyeliminowanie deficytu w dobrej dla gospodarki połowie lat 90-tych, kiedy to po raz pierwszy pełnił funkcję szefa resortu finansów, zasygnalizował także, że chce uspokoić napięte stosunki pomiędzy rządem a bankiem centralnym.

Wysiłki te zostały dobrze odebrane przez prezesa NBP, Leszka Balcerowicza, który w środę wydał w tej kwestii oświadczenie, co nie zdarza się często.

Przedstawiciele banku centralnego kwestionują jednak zdolność nowego ministra do wprowadzenia w życie swoich sprzyjających przedsiębiorcom pomysłów - takich jak wprowadzenie wakacji lub ulg podatkowych oraz gwarantowanych przez państwo pożyczek - bez podnoszenia innych podatków lub zwiększania wydatków państwa.

"Nie znamy szczegółów planu Kołodki" - powiedziała Eva Limanska, ekonomistka z banku Merrill Lynch w Londynie.

"Co więcej, RPP spotyka się w tym miesiącu wcześniej niż zazwyczaj, więc jej członkowie mogą jeszcze nie dysponować wszelkimi danymi niezbędnymi do oceny sytuacji" - dodała.

Analitycy zwracali także uwagę, że bank centralny będzie pilnie śledził stanowisko Kołodki w sprawie polityki kursowej. Niektórzy przedstawiciele rządu chcieliby zastąpić obecny swobodny kurs złotego systemem zarządu walutą (currency board), co miałoby osłabić złotego i pomóc eksporterom.

W przeszłości Kołodko także opowiadał się za tym rozwiązaniem, któremu zdecydowanie sprzeciwia się bank centralny.

W swych pierwszych wypowiedziach po objęciu stanowiska ministra Kołodko pozostawił otwartą kwestię polityki kursowej. Mimo, że do jej zmiany potrzebna jest zgoda banku centralnego, według analityków debata na temat polityki kursowej będzie papierkiem lakmusowym stosunków pomiędzy rządem a NBP.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZAKŁADY PRZEMYSŁU JEDWABNICZEGO "WISTIL" S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / RPP raczej nie zmieni w piątek stóp procentowych