RPP wpłynie na złotego

  • Marek Rogalski
opublikowano: 07-12-2021, 20:00

Ostatnio dwukrotnie nasi decydenci zaskoczyli rynek skalą podwyżki stóp procentowych. Teraz może być podobnie, ale w drugą stronę. Mediana oczekiwań ekonomistów to ruch o 50 pkt baz., choć na rynku nie brakuje też opinii, że powinno to być 75 pkt baz.

Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Marek Wiśniewski

Wprawdzie prezes Adam Glapiński przyznał w zeszłym tygodniu, że podwyższona inflacja już nie jest „przejściowa”, ale odpowiadając sam sobie na pytanie o skalę podwyżek dał do zrozumienia, że „nie możemy zdusić gospodarki”. To może sygnalizować większą ostrożność ze strony RPP, czyli mniejsze ruchy na stopach, ale rozłożone bardziej w czasie. Oznaczałoby to podwyżkę o 25 pkt baz. z sygnałem do podtrzymania tego tempa na kolejnych posiedzeniach w zależności od danych inflacyjnych i sytuacji globalnej.

Scenariusz ten może wpisywać się w nieco większą ostrożność innych banków centralnych w kontekście niepewności jaką niesie ze sobą nowy wariant koronawirusa. Czy taka mniejsza podwyżka stóp procentowych przez RPP zaszkodziłaby złotemu? W krótkim terminie tak, w perspektywie kolejnych tygodni nie do końca – na globalnych rynkach zaczyna się rysować scenariusz pod słabszego dolara, co mogłoby pomóc bardziej ryzykownym walutom, w tym rynkom wschodzącym. Wiele będzie też zależeć od tego, jak odebrana zostanie konferencja prezesa Adama Glapińskiego zaplanowana na czwartek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane