RTAventures chce urosnąć na medycynie

AT
opublikowano: 11-04-2012, 00:00

Fundusz ma do wydania 10 mln zł na inwestycje w spółki z sektora medycznego i nowych technologii.

Do ubiegłego roku Piotr Kulesza był związany z funduszem Enterprise Investors, gdzie zajmował się m.in. sektorem ochrony zdrowia. Choć branży technologii medycznych pozostał wierny, zmienił obóz na RTAventures. Jest to fundusz venture capital, który powstał w sierpniu 2011 r. Założycielami są Piotr Kulesza i Lubomir Jurczak, właściciel firmy RTA specjalizującej się w technologiach wykorzystywanych w radioterapii onkologicznej. To RTA dostarczyła sprzęt Gamma Knife do placówki Allenortu w szpitalu bródnowskim.

W pierwszej rundzie fundusz ma do wydania 10 mln zł, które wyłożył prywatny inwestor.

Kto może liczyć na wsparcie?

— W kręgu naszego zainteresowania są firmy z branży ochrony zdrowia i nowych technologii — w szczególności takie, które łączą te dwa obszary — mówi Piotr Kulesza, wspólnik zarządzający w RTAventures.

Po pieniądze mogą więc zgłosić się np. spółki pracujące nad aplikacjami na smartfony związanymi z szeroko pojętą ochroną zdrowia czy oprogramowaniem wspomagającym diagnostykę, np. ułatwiającym interpretację zdjęć koniecznych do diagnozy choroby.

— Technologie ułatwiające komunikację między lekarzami,lekarzami a pacjentami czy samymi chorymi również nas interesują — twierdzi Piotr Kulesza.

W grę wchodzą m.in. strony internetowe, które tworzą społeczności skupione wokół danej choroby, np. cukrzycy. Na jakie wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy?

Na początek RTAventures inwestuje do 1 mln zł, z możliwością zwiększenia zaangażowania do 2,5 mln zł w następnych etapach. Nie wyklucza wspólnych inwestycji z innymi funduszami, co może dodatkowo zwiększyć pulę. Po pieniądze mogą się zgłaszać zarówno polskie firmy, jak i zagraniczne.

— Choć krajowy rynek jest kluczowy, nie zamykamy drzwi firmom z Europy Zachodniej czy — w przyszłości — USA — mówi Piotr Kulesza.

Na rynkach zagranicznych fundusz zrobił już pierwsze kroki. W styczniu zainwestował 2 mln zł w niemiecką spółkę z sektora nowych technologii. W ciągu miesiąca sfinalizuje kolejny projekt internetowy, ale już w Polsce.

— W tym roku planujemy trzy inwestycje — deklaruje Piotr Kulesza. Marcin Szuba, zarządzający funduszem PZU Energia Medycyna Ekologia, uważa, że sektor ochrony zdrowia jest obiecujący.

— Na rynku pojawia się coraz więcej ciekawych projektów dających szanse na atrakcyjne zwyżki — uważa Marcin Szuba. RTAventures liczy, że w okresie trwania inwestycji — maksymalnie pięcioletnim — wartość spółek z portfela co najmniej się potroi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu