Rudy żelaza za dużo aż do 2017 r.

Nawis podażowy na światowym rynku rudy żelaza nie zniknie przez przynajmniej cztery kolejne lata, ostrzegają banki inwestycyjne.

Jak szacuje bank Goldman Sachs, w przyszłym roku globalna nadwyżka podaży rudy żelaza sięgnie 82 mln ton i będzie najwyższa od przynajmniej 2008 r. Wielkość podaży będzie przekraczać wielkość popytu co roku przynajmniej do 2017 r. Efektem powinna być presja na spadek cen surowca. Według średniej prognoz zebranych przez agencję Bloomberg, w 2014 r. średnie ceny rudy żelaza wyniosą 115 USD za tonę, czyli o 17 proc. mniej niż obecnie. Wszystko przez spowolnienie w Chinach, które odpowiadają za połowę całkowitej produkcji stali na świecie.

- Chińska gospodarka spowalnia i dynamika produkcji stali będzie także maleć. To długoterminowa tendencja, która rozpocznie się już w przyszłym roku – komentował Christian Lelong, analityk Goldman Sachs.

W ciągu poprzedniej dekady ceny rudy żelaza na światowych rynkach wzrosły ośmiokrotnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rudy żelaza za dużo aż do 2017 r.