Rumunia ma potencjał dla polskich przedsiębiorców

Eksporterzy powinni zwrócić uwagę na Rumunię, która się prężnie rozwija, jest dobrze położona i należy do UE.

Rumunia to atrakcyjny kierunek wymiany handlowej dla naszych eksporterów, pomimo że jest jednym z najuboższych krajów Unii Europejskiej — uważa Akcenta, instytucja płatnicza oferująca obsługę transakcji walutowych. Zdaniem Radosława Jaremy, dyrektora zarządzającego firmy, ten kraj zmienia się dynamicznie zarówno pod względem społecznym, jak i gospodarczym.

— Trzeba pamiętać, że Polska w momencie przystąpienia do UE była jednym z najbiedniejszychkrajów we wspólnocie. Rumunia przystąpiła do Unii później niż Polska i ma kilka lat zaległości. Dodatkowo moment jej wejścia zbiegł się z początkiem światowego kryzysu. Dlatego też wydaje się, że kraj ten nie pokazał jeszcze swojego pełnego potencjału i w najbliższych latach można spodziewać się wyższego wzrostu gospodarczego w Rumunii, na czym mogą skorzystać m.in. polskie firmy — tłumaczy Radosław Jarema.

Ponadto obecność polskich firm w Rumunii może być atrakcyjna biznesowo ze względu na położenie tego kraju w sąsiedztwie państw Półwyspu Bałkańskiego. Z drugiej strony rumuńskie porty, takie jak Konstanca, otwierają drogę do basenu Morza Czarnego, czyli np. ogromnegorynku tureckiego.

— Wejście na rynek rumuński jest zdecydowanie łatwiejsze ze względu na przynależność Rumunii do UE. To dobra rozgrzewka dla polskich firm chcących rozwijać się w tym regionie, która pozwoli poznać specyfikę oraz zweryfikować swoją strategię ekspansji w tej części Europy — dodaje Radosław Jarema. W pierwszym kwartale tego roku eksport z Polski do Rumunii wzrósł o 12,9 proc. I choć Rumunia zajmuje dopiero 17. miejsce pod względem udziału w naszym eksporcie, to wartość wywozu polskich towarów przekroczyła tam 10 mld zł, a to tyle, co w przypadku Turcji i więcej niż do Chin. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Rumunia ma potencjał dla polskich przedsiębiorców