Rumuńska spółka kulą u nogi Ciechu

opublikowano: 16-11-2019, 14:07

Chemiczna grupa dokona kolejnego odpisu aktualizacyjnego w związku z utratą wartości aktywów spółki Ciech Soda Romania. Tym razem jest to 36,8 mln zł, a łącznie z wcześniejszym odpisem – już 73,7 mln zł.

Nowy odpis aktualizacyjny ma być utworzony w sprawozdaniu finansowym grupy za III kwartał tego roku (Ciech ma je opublikować w najbliższy wtorek, 19 listopada). Poprzedni znalazł się w ogłoszony we wrześniu skonsolidowanym sprawozdaniu za I półrocze.

Ciech zapewnia, że odpis nie wpłynie na wysokość znormalizowanego wyniku EBITDA, który jest „podstawowym wskaźnik obrazujący działalność biznesową grupy”, oczyszczony z nietypowych zdarzeń jednorazowych, ani na przepływy pieniężne czy wynik jednostkowy Ciechu.

Powodem obu tegorocznych odpisów aktualizacyjnych było wypowiedzenie przez elektrociepłownię CET Govora umowy na dostawę pary technologicznej do rumuńskiego zakładu. Jedyny dostępnego dostawcę tego surowca zaoferował wprawdzie spółce Ciech Soda Romania nowe warunki cenowe, ale – jak twierdzi grupa – wysokość opłat uniemożliwiałaby prowadzenie rentownej działalności. W tej sytuacji firma 18 września tego roku wstrzymała produkcję i przeszła w tzw. tryb stand-by.

W związku z zatrzymaniem zakładu jego szefostwo opracowało pakiet osłonowy dla pracowników, w którym znalazł się m.in. program dobrowolnych odejść i możliwość przejścia części zatrudnionych do pracy w innych fabrykach grupy.

Ciech Soda Romania analizuje równolegle możliwości zdobycia nowego źródła pary technologicznej, którego koszty byłyby do zaakceptowania przez spółkę. Jednak na razie prawdopodobieństwo realizacji takiego scenariusza oceniono jako niewystarczająco wysokie. Stąd decyzja o dokonaniu odpisu.

Jeszcze we wrześniu, gdy zdecydowano o pierwszym z tych odpisów grupa zakładała, że uda się jej osiągnąć porozumienie z CET Govora w kwestii poziomu ceny pary. W takim scenariuszu odpis byłby rozwiązany. Szanse na to oceniano wtedy, na tak samo wysokie, jak ryzyko braku porozumienia.

Przypomnijmy, że wiosną tego roku Ciech Soda Romania i CET Govora porozumiały się w sprawie ceny pary i podpisały umowę na jej dostawy na okres 21 miesięcy, czyli do końca 2020 r. Szacunkowa wartość umowy, na którą składały się cena samej pary oraz koszt certyfikatów CO2, wynosi 330,6 mln zł.

Ciech Soda Romania, które funkcjonowała wcześniej pod nazwą Uzinele Sodice Govora, trafiał do polskiej grupy chemicznej dokładnie 13 lat temu. Za pakiet 93 proc. akcji Ciech zapłacił 9,2 mln EUR. Ciech Soda Romania to fabryka sody i obecnie jeden z ważniejszych zakładów na mapie gospodarczej Rumunii. Zakłady wytwarzają sodę kalcynowaną, szkło wodne, szkliwo sodowe oraz wyroby sodopochodne.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy