Rusza batalia o KSI ZUS

opublikowano: 23-02-2020, 22:00

Przetarg ZUS będzie największy w tym roku w branży IT. Comarch będzie się rozpychał, a Asseco zawalczy o utracone zlecenia. Czarnego konia raczej nie będzie.

ZUS ogłosił przetarg na usługi wsparcia eksploatacji i utrzymania największego krajowego systemu IT, czyli Kompleksowego Systemu Informatycznego (KSI). Takiego przetargu polska branża IT nie widziała od lat.

Do zdobycia jest kontrakt o większym zakresie i dłuższy niż poprzednie, a zamówienie będzie udzielone w bardziej konkurencyjnej procedurze. Maksymalny czas trwania umowy to 77 miesięcy (65 + roczny okres przejściowy), a wartość — kilkaset milionów złotych. Pierwszy etap, zaplanowany na 17 miesięcy, obejmie przejęcie usług utrzymania od Asseco. Przed rokiem, gdy ZUS podzielił kontrakt, rzeszowskiej firmie IT przypadło około połowy. Drugi etap, rozpisany na cztery lata, to utrzymanie całego systemu, łącznie z tzw. metrykami obsługiwanymi przez Comarch. Wykonawca dostanie pod opiekę co najmniej 81 metryk (poprzednio 76). Kryteriami oceny ofert będą: cena (60 proc.), test kompetencji technicznych (30 proc.) i test kompetencji biznesowych (10 proc.). Od wykonawców startujących w przetargu ZUS wymaga zatrudniania 16 ekspertów z odpowiednim doświadczeniem i kwalifikacjami (w poprzednim przetargu ZUS żądał aż 88). Termin składania ofert wyznaczono na 8 kwietnia, jednak można się spodziewać, że będzie przekładany, bo zapewne wpłyną odwołania i pytania wykonawców. Prawnicy dwóch najbardziej zainteresowanych firm IT od piątkowego popołudnia analizują dokumentację przetargową. W poprzednim przetargu ZUS pierwotnie oszacował wartość zamówienia na 711 mln zł netto. Ostatecznie ustalił budżet na 340 mln zł brutto, a najtańsza oferta Comarchu opiewała na 242 mln zł brutto.

W wyniku podziału kontraktu Comarch świadczy obecnie usługi o miesięcznej wartości brutto około 3 mln zł, a Asseco — niecałych 5 mln zł. Zakładając podobne koszty, wartość nowego zlecenia można szacować na blisko pół miliarda złotych.

Dwaj główni pretendenci są bogatsi o doświadczenia uzyskane w poprzednim przetargu. Krakowska spółka, która przed dwoma laty ostro zalicytowała, miała okazję bliżej poznać system ZUS. Może więc w większym stopniu postawić na testy techniczne i biznesowe z myślą o poprawie marży. Rywal z Rzeszowa natomiast doskonale pamięta, że nie straciłby kontraktu, gdyby choć trochę opuścił cenę. Tym razem może więc nieco poskromić apetyt. O kontrakt w ZUS mają szansę powalczyć tylko firmy z solidnym zapleczem finansowym i kadrowym oraz doświadczeniem, na pierwszy rzut oka nie widać więc silnego rywala dla dwóch krajowych gigantów. W branżowych kuluarach wymieniany jest Atos, który jednak może stanąć w szranki tylko po uzyskaniu mocnego wsparcia francuskiej centrali. W poprzednim przetargu zdecydował się złożyć ofertę. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane