Rusza pierwszy szpital w PPP

opublikowano: 16-09-2019, 22:00

Po 10 latach starań samorząd ogłosił, że budowa szpitala publiczno-prywatnego w Żywcu dobiega końca.

Inwestycje w PPP do niedawna w Polsce nie miały powodzenia. Realizowana jest średnio jedna na cztery. W powiecie żywieckim udało się — po 10 latach.

— Uchwała w sprawie podjęcia starań o budowę szpitala w formule PPP została podjęta przez radę powiatu w 2009 r. Mamy rok 2019, ale mogę z dumą powiedzieć, że za dwa miesiące szpital będzie gotowy. Udało się — poinformował w ubiegły czwartek na konferencji „BGK dla JST” Andrzej Kalata, starosta powiatowy w Żywcu.

Szpital zaprojektowała i wybudowała spółka InterHealth Canada, która na mocy umowy z samorządem będzie do 2049 r. świadczyć w nim procedury kliniczne, finansowane głównie przez NFZ. Była to pierwsza w Polsce (i jak do tej pory jedyna) umowa o PPP dotycząca budowy szpitala. Inwestycja jest warta 220 mln zł.

— Wiele lat temu zrobiliśmy ekspertyzę, czy opłaca nam się remontować stary szpital, który jest w opłakanym stanie, czy zbudować nowy. Argumenty zdecydowanie przeważały za drugą opcją. Szukaliśmy różnych form finansowania, a w 2009 r. weszła w życie ustawa o PPP, która wydawała się dla nas rozwiązaniem. Podstawowy powód wyboru tego modelu był taki, że jako samorząd nie mieliśmy pieniędzy na tę inwestycję — mówi Andrzej Kalata.

Partner prywatny się znalazł, ale inwestycję opóźniły problemy z pozyskaniem finansowania.

— Nasza inwestycja jest bardzo korzystna dla samorządu, czyli dla strony publicznej. Całe ryzyko nie może znaleźć się po jednej stronie, musi być równowaga pomiędzy stroną publicznąi prywatną. W naszym przypadku to partner prywatny zaprojektował, wybudował i będzie prowadził ten szpital przez 30 lat, a my nie dołożyliśmy do tego ani grosza. Z perspektywy czasu oceniam, że pozyskanie finansowania ułatwiłaby nam gwarancja opłaty za dostępność [wypłacanej inwestorowi za świadczenia — red.] z kasy samorządu — mówi Andrzej Kalata.

a2bc4ae2-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Samorządu
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE
Puls Samorządu
autor: Aleksandra Rogala
Wysyłany raz w tygodniu
Aleksandra Rogala
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Dodaje, że dzisiaj bez wsparcia rządu takie inwestycje są niezwykle trudne w realizacji. Ostatecznie finansowanie dopiął kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) na 140 mln zł, przyznany pod koniec ubiegłego roku. Starosta powiatu podkreśla, że ruszy szpital, na jaki mieszkańcy czekali od dawna.

— Będzie to jeden z najnowocześniejszych szpitali w województwie śląskim — dobrze zaprojektowany, kompaktowy, tworzony bez gigantomanii, nieporównywalny z obecnym, mieszczącym się w siedmiu budynkach — mówi Andrzej Kalata.

Podkreśla też, że PPP w Polsce nie jest łatwe. Takich inwestycji jest jak na lekarstwo i to nie zmienia się od lat. Przez dekadę obowiązywania przepisów o PPP zrealizowano zaledwie 135 projektów wartych około 6 mld zł. W ostatnich latach rocznie takich umów pojawiało się na rynku średnio około 15 w całym kraju. Eksperci podkreślają jednak, że od początku roku widać ożywienie.

— Dopóki w Polsce mamy dotacje unijne na infrastrukturę, dopóty PPP nie będzie popularne — komentuje Wojciech Hann, członek zarządu BGK.

Podkreśla jednak, że PPP to przyszłość inwestycji publicznych.

— Dla samorządów nie ma odwrotu od tego sposobu prowadzenia inwestycji. Trzeba jednak pamiętać, że każdy projekt wymaga indywidualnego podejścia — mówi Wojciech Hann.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy