Rusza współpraca BPH PBK z Hestią

Beata Tomaszkiewicz, Łukasz Świerżewski
06-03-2003, 00:00

Dzisiaj ogłoszone zostaną kolejne zmiany kapitałowe w towarzystwie ubezpieczeniowym Royal PBK. Będzie to z pewnością kolejny krok ku zapowiedzianemu już wycofaniu się banku BPH PBK z inwestycji w towarzystwo. Umożliwi to pełną realizację zawartej ponad dwa lata temu umowy o współpracy PBK z Hestią.

Na dzisiejszej konferencji prasowej towarzystwo Royal PBK ogłosi zmiany kapitałowe. Po raz pierwszy spółka przyzna zapewne, że bliskie jest wycofanie się z jej akcjonariatu banku BPH PBK. Bank wspominał już o takich planach, a według naszych ustaleń, ma to nastąpić do końca roku.

— Nie oznacza to jednak, że decyzję bank podejmie właśnie dziś — zastrzega nasz informator.

Faktem jest, że od ubiegłego roku BPH PBK nie uczestniczy w podwyższaniu kapitału towarzystwa, a jego udział w akcjonariacie spadł z 40 do 22 proc. Większościowym akcjonariuszem towarzystwa jest Royal & SunAlliance.

BPH PBK nie mogło być zadowolone ze współpracy z Royal PBK. Przyczyną są nie tylko słabe wyniki finansowe spółki, obciążające rachunek banku. Umowa, którą bank związany jest z towarzystwem, utrudnia mu też sprzedaż w swojej sieci ubezpieczeń innych firm. Tymczasem już w grudniu 2000 r. PBK podpisał umowę o strategicznej współpracy z Ergo Hestią. Oficjalnym powodem dwuletniego przestoju w realizacji umowy była fuzja banków PBK i BPH. Jej zakończenie i zbliżające się wyjście BPH PBK z Royal PBK sprawiły, że współpraca z Ergo Hestią powoli się rozkręca.

— W grudniu 2002 r. z Hestią rozpoczęliśmy tworzenie bancassurance. 400 przeszkolonych agentów towarzystwa oferuje klientom produkty BPH PBK, m.in. konta osobiste, karty, kredyty hipoteczne i kilkanaście innych — mówi Jacek Balcer, rzecznik BPH PBK.

Ergo Hestia twierdzi, że przygotowania do współpracy pomiędzy towarzystwem a BPH PBK wkroczyły w ostatnią fazę. Uzgodnio juź jej fundamenty, a efekty mają wkrótce ujrzeć światło dzienne.

— Ergo Hestia i BPH PBK postanowiły się nawzajem wspierać, m.in. poprzez intensywne wykorzystywanie sieci sprzedaży obydwu instytucji — twierdzi Janusz Daszczyński, dyrektor PR Ergo Hestii.

W czasie, w którym Hestia czekała na rozpoczęcie realizacji umowy z BPH PBK, współpracę z towarzystwem zaczął rozwijać BRE Bank. Obie spółki pracowały już razem, m.in. przy tworzeniu PTE Skarbiec-Emerytura. Ramię detaliczne BRE Banku, czyli mBank, od ubiegłego roku oferuje ubezpieczenia kart wspólnie ze STU Ergo Hestia. Wojciechowi Kostrzewie, prezesowi BRE Banku, nie przeszkadza, że towarzystwo ma umowę z BPH PBK, bo jak twierdził niedawno w rozmowie z „PB” — obecnie trudno oczekiwać umów na wyłączność. Drugie z ramion detalicznych banku — MultiBank, współpracuje z Generali, z którym z kolei BRE Bank ma podpisaną umowę. Agenci Generali oferują konta w banku, a bank ubezpieczenia nieruchomości, NNW, komunikacyjne, na życie itp. MultiBank nie ma ubezpieczeń Hestii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz, Łukasz Świerżewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Rusza współpraca BPH PBK z Hestią